תיעוד התקרית בהר הבית הבוקר
שבוע היסטורי ורצוף אירועים | צילום:

מיום ירושלים, דרך חניכת השגרירות בירושלים ועד "יום הנכבה" והרמדאן: בצל המתיחות בגבול הצפון עם אירן, ישראל נערכת לשבוע עמוס אירועים עם פונטציאל נפיצות גבוה במיוחד. שלוש חטיבות בצה"ל עצרו אימונים ונשלחו לעזה וליהודה ושומרון כחלק מההיערכות לשבוע הסוער. אלפי חיילים נשלחו לחזיתות השונות ונמצאים בכוננות גבוהה, במיוחד לאחר חשיפת והפצצת המנהרה אמש בשטח רצועת עזה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האירוע שיפתח את השבוע המתוח הזה הוא צעדת הדגלים לרגל יום ירושלים שתיערך היום (ראשון) בסימן 70 שנות עצמאות ברחובות הבירה ויביאו לחיכוך אפשרי של הצועדים עם האוכלוסייה הערבית. עשרות אירועים מתוכננים היום בבירה, ששיאם יהיה מצעד הדגלים בו ייקחו חלק יותר מ-20 אלף משתתפים.

1750 שוטרים יאבטחו את הצועדים, שחלקם ייכנס לעיר העתיקה משער שכם, דרך רחוב הגיא ועד לכותל, ואחרים יצעדו מסביב לחומות, דרך מוזיאון רוקפלור ועד שער האשפות. כבר הבוקר נרשמו עימותים ברחבת הר הבית לאחר שאנשי ימין נכנסו למתחם המסגד ובמקום התפתח עימות עם אנשי הווקף שהופרדו ע"י לוחמי מג"ב שהיו במקום.

דריכות שיא בירושלים לקראת חניכת שגרירות ארה"ב

מחר ייערך טקס החניכה ההיסטורי של שגרירות ארה"ב החדשה בירושלים והמשטרה נערכת בכוחות גדולים במיוחד כדי להציב חומה אנושית של שוטרים, שוטרי מג"ב, צלפים, שיסתייעו ברחפנים ובמסוקים. ככל הנראה הם ייפרסו בין מבני השגרירות בשכונת ארנונה בבירה לבין הכפר צור באהר הסמוך.

כך נערכת המשטרה לטקס (צילום: Google Earth)
פריסת המשטרה בטקס חניכת השגרירות | צילום: Google Earth

טקס חנוכת השגרירות צפוי להתחיל בשעה 16:00 - בדיוק השעה בה המואזינים קוראים למתפללים לבוא למסגדים. במשטרת ירושלים מתכוונים לפעול כך ש-800 משתתפי הטקס בשגרירות לא ישמעו את קריאות המואזינים במהלך הטקס החגיגי.

ליברמן: נמשיך לפגוע בתשתיות טרור

ביום שלישי יציינו הפלסטינים את "יום הנכבה", ובחמאס מאיימים שמיליון אנשים יגיעו לגדר המערכת וינסו לחדור לשטח ישראל וההנחיה שניתנה ללוחמים היא לפתוח באש ולירות כדי להרוג במידה וירגישו צורך בכך. ההערכה בצה"ל היא שמאות אלפים עלולים להיענות להזמנת חמאס ובמערכת הביטחון נערכים לאפשרות שהם ינסו לפרוץ את הגדר כדי להגיע ליישובי עוטף עזה.

מנהיג חמאס בעזה אמר בשיחה סגורה לסטודנטים ברצועת עזה שאירועי "יום הנכבה" והמחאה נגד העברת השגרירות האמריקנית לירושלים הם "ההזדמנות האחרונה שלנו לשבור את המצור". בדבריו קרא סנוואר לצעירים להגיע למחאות ואף להקריב את חייהם על גדר המערכת.

עם זאת, חרף דריכות השיא של מערכת הביטחון ותגבור הכוחות ביהודה ושומרון, נכון לעכשיו לא מזהים במשטרת ירושלים התקוממות או יציאה משליטה בקרב הרחוב המזרח ירושלמי או בגדה. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר אתמול בתגובה לתקיפת המנהרה כי "חמאס מפזרת סיסמאות על רצונה ב'הודנה' ארוכת טווח, אבל בפועל ממשיכה לחפור מנהרות טרור לשטח מדינת ישראל. אנחנו לא קונים את הבלוף הזה. נמשיך, כמו הערב, לפגוע בתשתיות הטרור. הנוסחה היחידה שבאה בחשבון היא פירוז תמורת שיקום".