מתקפה אירנית משטח סוריה לעבר ישראל: יותר מ-20 רקטות שוגרו הלילה (חמישי) לעבר קו המוצבים ברמת הגולן, רובם נחתו בשטח סוריה ו-4 מהם יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל". אזעקות נשמעו במספר ביישובים באזור הרמה. בתגובה, בצה"ל תקפו עשרות מטרות של כוח קודס האירני ברחבי סוריה - ביניהן אתרי מודיעין, מפקדות, בסיסים, מחסני נשק ברמת הגולן הסורית ובאזור דמשק. דובר צה"ל: "פעלנו כדי שישלמו מחיר כבד, מדובר במבצע אווירי רחב מאוד, מהגדולים בשנים האחרונות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לדף הפייסבוק שלנו

בדובר צה"ל אישרו שבמהלך הלילה כוח קודס האירני בסוריה שיגר רקטות לעבר קו המוצבים הקדמי של צה"ל ברמת הגולן. בתקיפה האירנית לא היו נפגעים, לא נגרם נזק ולא אותרו נפילות בשטחינו. "התקיפה האיראנית לעבר ישראל הלילה היא הוכחה נוספת וברורה לכוונה העומדת מאחורי התבססות הכוחות האיראניים בסוריה ולסכנה שהם מהווים לישראל וליציבות האזורית".

לפי הודעת צה"ל, יותר מ-20 רקטות נורו אך רובם נחתו בשטח הסורי ו-4 ייורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. אין נפגעים או נזק במוצבי צה"ל. "מדובר בניסיון חמור לפגוע בריבונות הישראלית", נמסר מדובר צה"ל. "כוח קודס בחר לתקוף אותנו ממקום שלא היה צריך לתקוף אותנו לכן פעלנו כדי שישלמו מחיר כבד".דובר צה"ל מסר בנוסף כי העורף הישראלי מצוי בשגרה, הלימודים ועבודות החקלאות יפעלו כסדרם. תתאפשר התכנסות עד 1,000 איש בשטח פתוח ברמת הגולן וקצרין בלבד. גורם ביטחוני: "- זו עזות מצח מצידו של קאסם סולימני מפקד כוח קודס האירני".

בצה"ל הבהירו כי אין הנחיות מיוחדות לתושבים. "ביישובים בצפון בהם נשמעה אזעקה ניתן לצאת ממרחבים מוגנים אך להישאר בסמוך להם", נכתב בהודעה לתושבים. "מרכז הפעלה של המועצה פועל באופן מלא, ואנו נמצאים בקשר רציף עם צה"ל ובתיאום מנהלים את האירוע במרחב האזרחי".

בתגובה, צה"ל תקף יותר מ-50 יעדים של "כוח קודס" האירני בסוריה. תוך כדי התקיפות הללו נורו טילי נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר ולעבר רקטות ישראליות - חלק מהטילים שנורו עפו לאזור אצבע הגליל וזו הסיבה לכך שתושבים באזור נקראו להיכנס לחדרים הממוגנים.

במסגרת התקיפה הנרחבת הותקפו:

• אתרי מודיעין אירניים המופעלים על ידי כוח קודס.
• מפקדות לוגיסטיות של כוח קודס.
• מתחם צבאי ומתחם לוגיסטי של כוח קודס בכיסוואה.
• מחנה צבאי איראני צפונית לדמשק.
• אתרי אחסנת נשק של כוח קודס בשדה התעופה "דמשק בין לאומי".
• מערכות ומוצבי מודיעין המשויכים לכוח קודס.
• תצפית, עמדות צבאיות ואמצעי לחימה באזור החיץ.

כמו כן הושמד המשגר האיראני ממנו שוגרו הטילים לעבר ישראל הלילה.

ההנחיות להיום כפי שהתקבלו מצה"ל הן שגרה מלאה: הלימודים והפעילות החקלאית באצבע הגליל וברמת הגולן יתבצעו כרגיל, כולל חקלאים המעבדים קרקע סמוך לגדר. נהלי ההתנהגות יחודדו ויואלו מגבלות על כינוסים גדולים ברמת הגולן. ההנחה לפי שעה היא שלא תקרה התפתחות משמעותית במהלך היום וכי אנחנו לא בדרכנו להסלמה.

בעדכון האחרון שהתקבל מדובר צה"ל נמסר: "התושבים נדרשים לפעול בהתאם להנחיות ובהישמע אזעקה להיכנס באופן מידי למרחב מוגן. אנו עדיין בתוך האירוע ויש להיות קשובים ולהישמע להנחיות".

יירוט רקטה ששוגרה מסוריה לרמת הגולן (צילום: חדשות)
יירוט רקטה ששוגרה מסוריה לרמת הגולן | צילום: חדשות

בעקבות האירועים, בעיריית קריית שמונה החליטו לפתוח את המקלטים בעיר, זאת למרות שלא התקבלה הנחיה מצד גורמי הביטחון בעניין זה. "למרות שלא קיבלנו הנחיה מפורשת מצה"ל, החלטנו לבצע פתיחה שקטה של המקלטים", נמסר מעיריית קריית שמונה. "חשוב להבהיר כי אין הנחיה להיכנס למקלטים. במהלך השעה האחרונה וגם בדקות אלו נשמעים הדי פיצוצים באזור, אולם אין שינוי בהנחיות ובשלב זה השיגרה נמשכת". בפיקוד העורף הבהירו כי לא ניתנה הוראה לפתיחת המקלטים.

מפת התקיפות שביצע צה"ל (צילום: דובר צה''ל)
תקיפת מטרות אירניות על ידי צה"ל, אילוסטר | צילום: דובר צה''ל

דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס התייחסה לאירועים בגבול עם סוריה במהלך ראיון לרשת FOX האמריקנית: "האירועים האלה רק מוכיחים מעבר לכל ספק שאי אפשר לסמוך על המשטר האירני", אמרה סנדרס. "לישראל יש זכות מלאה להגן על ריבונותה, אנו תומכים בכל פעולה שישראל תנקוט על מנת לשמור על ביטחונה. אי אפשר לסמוך על אירן וזו הוכחה שהנשיא טראמפ עשה את הדבר הנכון כשפרש מהסכם הגרעין"