נזק של מיליונים. עפיפון תבערה (צילום: דובר צה"ל)
גבול עזה, היום | צילום: דובר צה"ל

כ-3,000 פלסטינים תושבי עזה החלו להתעמת הבוקר (שישי) עם כוחות צה"ל בחמישה מוקדים בגבול הרצועה - זה השבוע הרביעי ברציפות מאז החלה "צעדת השיבה". חלק מהם התקרבו לגדר הביטחון ובצה"ל ביצעו ירי הרחקה. הפלסטינים מדווחים על שלושה הרוגים מהירי בצפון רצועת עזה, אחד מהם פעיל של הג'יאהד האיסלמי. בנוסף מדווחים ברצועת עזה על פיצוץ תת קרעי עז שנשמע באזור חאן יונס. בצה"ל בודקים את הדיווחים הללו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כמה מאות צעירים הגיעו לאזור גדר הגבול והחלו להתעמת עם כוחות צה"ל, תוך שחלק מהם מתקרבים לגדר. אחרים ניסו להעיף עפיפונים שאליהם מחוברים בקבוקי תבערה - מה שהפך לנשק פופלרי בימים האחרונים בקרב הפלסטינים וגרם לכמה שריפות בשטח ישראל.

כוחות צה"ל מול הרצועה נערכו בכוננות מוגברת לקראת חידוש ההפגנות מול הגדר - שאמורות היו להתחיל רשמית בשעות הצהריים, כשהפעם התהלוכה שארגן תעמוד בסימן "ההרוגים והאסירים". הרשות הלאומית העליונה לצעדת "השיבה הגדולה ושבירת הסגר" מטעם חמאס פרסמה הודעה לפעילים לפיה עיקרי הפעילות היום יכללו "קריאה להמשך השתתפות ציבורית" וביקשה ממשפחות ההרוגים והפצועים "להפגין נוכחות ולהגיע עם תמונות בניהם".

נערכים להעיף עפיפון עם בקבוק תבערה, אתמו (צילום: כלי תקשורת פלסטינים)
נערכים להעיף עפיפון עם בקבוק תבערה | צילום: כלי תקשורת פלסטינים

על פי התכנון ברצועה, ההפגנות שהחלו בשעה 15:00 אמורות להסתיים כעבור ארבע שעות, סביב 19:00. במהלך ההפגנות הפריחו הפלסטינים עפיפון אליו מחובר בקבוק תבערה שהצית שדה חיטה בסמוך לנחל עוז. מרצועת עזה  בחמאס קראו לשמור על אופיין הבלתי אלים של ההפגנה, אך כזכור משבועות קודמים מספר מטענים הונחו על הגדר בחסות מסך העשן שיצרה שריפת הצמיגים במקום.

בצה"ל פיזרו בלילה כרוזי אזהרה בשמי הרצועה שבה קראו לתושבים שלא לשתף פעולה עם החמאס ולא להתקרב לגדר. "אל תושבי עזה, חמאס מנצל אתכם לביצוע פעילות טרור", נכתב. "צה"ל מוכן לכל תרחיש. הימנעו מהתקרבות לגדר ופגיעה בה. הימנעו משימוש בנשק וביצוע פעולות אלימות נגד כוחות הביטחון הישראליים ואזרחי ישראל. התרחקו מגורמי טרור ומגורמים המקדמים הפרות סדר ואלימות. אפשר גם אחרת - עתידכם בידכם".

פלסטיני מחזיק בכרוז אזהרה של צה"ל (צילום: כלי תקשורת פלסטינים)
פלסטיני מחזיק בכרוז אזהרה של צה"ל | צילום: כלי תקשורת פלסטינים

שר הביטחון ליברמן ביקר היום בעוטף עזה והתייחס למתיחות באזור. "יש פה הרבה טרור ומשתמשים בכל מיני כיסויים למיניהם, גם בעיתונאים, גם באנשי הסהר האדום, אבל מה שרואים בוודאות, עכשיו הסתכלנו במשקפת וראינו את האנשים שנמצאים בחזית, חלקם כבר זוהו כפעילי חמאס, כפעילי ג'יהאד, מה שטוב לראות זה שהציבור פחות ופחות נענה לקריאת חמאס, אני מצפה שתושבי עזה ייקחו את גורלם בידם ושלא חמאס יוליך אותם שולל".