אסירים פלסטינים (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

בשב"ס ומערכת הביטחון נערכים לכך שהלילה (ראשון) או מחר בבוקר מאות אסירים ביטחוניים יכריזו על שביתת רעב אותה מוביל מרוואן ברגותי. על פי המידע המודיעיני מדובר בשביתה שתקיף כמעט את כל בתי הכלא בהם מוחזקים אסירים ביטחוניים בעיקר מהפת"ח אך גם מארגונים אחרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ההחלטה הזאת היא צעד חשוב מאוד", אמר ברגותי לפני כחודש, כשהודיע לראשונה על תכנונו לפתוח בשביתה. הוא קרא לכל האסירים לכבד את ההחלטה ולקחת חלק בשביתה. "זאת ההזדמנות לאחד את האסירים הפלסטינים תחת מטריה אחת, הכל למען כבוד וכבודם של האסירים בבתי הכלא בישראל".

הנימוק הרשמי לשביתה הינו דרישות להטבת תנאים של האסירים הביטחוניים שבשב"ס מסרבים לקבל, אולם גורמי מודיעין במערכת הביטחון אומרים כי הסיבה העיקרית לשביתה היא רצון של ברגותי לחזק את כוחו הפוליטי לאחר שבבחירות האחרונות נוכח לדעת כי כוחו נחלש.

מוביל המחאה, ברגותי (צילום: פלאש 90)
ברגותי. מנסה להחזיר כוח? | צילום: פלאש 90

בשב"ס מבהירים כי כל שובתי הרעב צפויים לעונשים מנהליים: בראש ובראשונה הפרדה משאר האסירים ושלילת זכויות ותנאים אחרים. במערכת הביטחון נערכים גם לאפשרות שהשביתה תשפיע על הרחוב הפלסטיני, בעיקר בצורת מחאות, הפגנות ותהלוכות לאות תמיכה עם האסירים השובתים.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הנחה להקים בית חולים שדה מחוץ לכלא קציעות על מנת למנוע פינוי אסירים לבתי חולים אזרחיים מבלי להזניח את האסירים שישבתו רעב ויזדקקו לטיפול רפואי. בנוסף, הונחו אנשי השב"ס לבצע חיפושים אינטנסיביים מוגברים בתאים כדי לוודא שלא מתקיימת תקשורת בלתי חוקית בין אסירים. בנוסף, יוכל השב"ס להעביר אסירים בין בתי כלא.

"השביתה שמוביל ברגותי מונעת ממניעים פוליטיים פנים-פלסטינים, ולכן כוללת דרישות בלתי סבירות בקשר לתנאי האסירים", נימק ארדן. "הנחיתי את שב״ס לפעול בכל דרך אפשרית בכדי להכיל את השביתה בתוך כתלי בתי הכלא, ואת משטרת ישראל להיערך למתן כל סיוע נדרש לשב״ס בכל תרחיש שעלול להתפתח״.