במשטרת ירושלים מתחקרים את הפיגוע הקטלני אמש בירושלים, בו נרצחה לוחמת מג"ב הדס מלכא ז"ל, ויבחנו את תפקוד הכוח שהופתע על ידי המחבל. מהחקירה שבוצעה עד כה עולה כי הפיגוע היה מתוכנן היטב והמחבלים הגיעו לבירה כבר ביום חמישי וערכו סיורים בשטח בו תכננו לתקוף. לוחם מג"ב שחיסל את אחד המחבלים בזירה השנייה בעיר העתיקה שחזר היום את פעולת הכוח בשיחה עם מפקד משמר הגבול.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התחקיר של משטרת ירושלים עוסק בין השאר בשאלה כיצד קורה שמחבל בודד, שאחז בידיו סכין, הצליח להתגנב מאחורי כוח חמוש - לאחר שאנשיו כבר נדרכו בעקבות הירי ראשון ששמעו בסמוך אליו - לחנוק את הלוחמת רס"ר הדס מלכא, שהייתה האחרונה בכוח, ואז לדקור אותה למוות.

התחקיר גם בוחן כיצד המתקפה הזאת הסתיימה בתוצאה הטראגית. גורם במחוז ירושלים במשטרה אמר שלא ייתכן שמפגש כזה בין מחבל ללוחמים יסתיים כך. מהחקירה עולה שהפיגוע המשולב, בו נעשה שימוש גם בסכינים וגם בנשק חם, נעשה בידי התארגנות מקומית שפעלה לבדה, על דעת עצמה. שלושת המחבלים לא הסתייעו, כך לפי הממצאים, או לא קיבלו הכוונה מכל ארגון, לבטח לא מדאע"ש.

כבר כעת ברור שהפיגוע תוכנן היטב. המחבלים הגיעו לירושלים לפחות ביום חמישי ואולי לפני כן. בזמן הפיגוע הם סיירו באזור שבין שער שכם לשער הפרחים כמה פעמים, עד שהחליטו לפעול. מיד לאחר הפיגוע הורה מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי לסגור את הרחוב סולטן סולימאן, הרחוב הראשי של מזרח ירושלים, לתנועת כלי רכב עד להודעה חדשה.

מפקד מג"ב, ניצב יעקב שבתאי ביקר היום את הלוחם שנפצע אמש בניסיון הפיגוע במערת צדקיהו, ליד שער שכם ושמע ממנו את השתלשלות האירוע בו הצליחו הלוחמים להרוג את שני המחבלים.

זירת הפיגוע בירושלים (צילום: יונתן סינדל/פלאש 90)
לוחמי מג"ב בירושלים | צילום: יונתן סינדל/פלאש 90

"אחד הלוחמים דרך את הנשק, אני גם דרכתי וצעקנו מחבל מחבל. אני ועוד שני לוחמים יחד עם המפק"צ התקרבנו לפינה ממנה הוא הגיע", אמר הלוחם למפקד. "אני צמצמתי טווח אליו, חשבתי בכלל שהוא ברח. בוצע לעברו ירי הוא נוטרל על ידי ועלי יד השוטרים הנוספים מהירי כנראה עף לי רסיס לתוך העין".

מפקד מג"ב אמר כי הלוחמים פעלו כמצופה מהם בנחישות ובמקצועיות גדולה שמנעה אירוע גדול וקשה הרבה יותר: "בסך הכל תפקדתם מצוין שם - התגובה, הזיהוי. הצלחתם לחסל את האירוע בשלבים הראשונים".