אימון של חיילי צה"ל מחוץ לשטחי מדינת ישראל מתועד ונחשף לציבור: חטיבת הקומנדו של צה"ל יחד עם מסוקים של חיל האוויר השלימו תרגיל של ארבעה ימים בשטחי קפריסין, ובשיתוף עם חיילי הצבא שלה. חיילי צה"ל התאמנו בעבר מחוץ לשטחי המדינה, אך עד היום אימונים אלו נותרו לרוב חסויים מעין הציבור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האימון כלל תנועה של יחידת אגוז בשטח הררי קשה, טיפול בשטח תת קרקעי והשתלטות על כפרים ביום ובלילה. התרגיל, שהציב אתגרים משמעותיים בפני הכוחות משום שהתקיים בתוואי שטח לא מוכר, סוכם על ידי הכוחות כמוצלח מאוד. בתיעוד האימון נראים הלוחמים בשטחי קפריסין מדמים ירי לעבר כפרים בשעות היום והלילה, התקדמות בשטחים לא מוכרים, ושימוש באמצעים טכנולוגיים שונים.

הלוחמים התמודדו עם שטח לא מוכר (צילום: דובר צה"ל)
הלוחמים התמודדו עם שטח לא מוכר | צילום: דובר צה"ל
האימון נערך בשיתוף כוחות מקומיים (צילום: דובר צה"ל)
האימון נערך בשיתוף כוחות מקומיים | צילום: דובר צה"ל

בתרגיל השתתפו כ-500 חיילים מיחידת אגוז וצוותי אוויר שהפעילו מסוקים במתווה האימון. כמו כן, השתתפו בתרגיל חיילים מיחידת הקומנדו של הצבא הקפריסאי. התרגיל נערך על רקע פגישתו של ראש הממשלה נתניהו בסלוניקי עם מנהיגי קפריסין ויוון.

בתרגיל השתתפו כ-500 חיילים מיחידת אגוז (צילום: דובר צה"ל)
בתרגיל השתתפו כ-500 חיילים מיחידת אגוז | צילום: דובר צה"ל
נחשף אימון מחוץ לישראל (צילום: דובר צה"ל)
נחשף אימון מחוץ לישראל | צילום: דובר צה"ל

בצה"ל מסבירים כי מדובר בתרגיל פורץ דרך. כשנתיים לאחר הקמת חטיבת הקומנדו, במסגרת החלטת הרמטכ"ל להקימה כחלק מהתכנית הרב שנתית, סיימה היחידה את התרגיל, המסמל יכולת מבצעית חשובה לצה"ל.