שוב עימות בין מתנחלים לפעילי שמאל באזור יריחו: תושבי "מאחז הבלאדים" תועדו היום (שישי) כשהם תוקפים את פעילי ארגון השמאל "תעאיוש" שליוו רועים בעוג'ה הסמוכה ליריחו, באבנים, מקלות ואלות. התקיפה האלימה תועדה על ידי הפעילים, שלפחות חמישה מהם נפצעו ונזקקו לטיפול רפואי. בעקבות המקרה משטרת בנימין פתחה בחקירה ועיכבה מספר חשודים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התקרית אירעה היום כשקבוצה של כ-12 פעילי תעאיוש הגיעה לגבעות באזור יריחו כדי ללוות רועים של כארבעה עדרי צאן. בשלב מסוים הגיעה קבוצה של כ-15 רעולי פנים חמושים באלות ובידיהם אבנים גדולות, והחלו לתקוף את הפעילים ואת הרועים אותם ליוו.

"לא היו שם עימותים", סיפר אייל רז, פעיל בתאעיוש. "זו הייתה תקיפה קשה, מאורגנת ויזומה של קבוצת פורעי חוק שמשליטה טרור". לדבריו, הרועים באזור סובלים בחודשים האחרונים מהתנכלויות של מתנחלים באזור, ובשל כך החלו באחרונה פעילי תעאיוש ללוות את הרועים.

מתנחלים תוקפים פעילי שמאל ליד יריחו (צילום: שרית מיכאלי)
צילום: שרית מיכאלי

"היינו רחוקים מהמאחז - זה לא עניין של פרובוקציה"

רז סיפר כי בתקרית נפצעו חמישה מהפעילים בראש ובגפיים כתוצאה מפגיעת האלות והאבנים שהושלכו לעברם. בין הנפגעים: הרב אריק אשרמן, לשעבר יו"ר ארגון "רבנים למען זכויות אדם", ועמיאל ורדי. בארגון תעאיוש הסבירו כי הרועים באזור "סובלים כבר תקופה ארוכה מהטרדות מקבוצת מתנחלים השוכנת במאחז הבלאדים". 

"היינו רחוקים לפחות קילומטר וחצי מהמאחז, מה שאומר שהם היו צריכים לרוץ זמן רב כדי להגיע אלינו", סיפר הרב אשרמן, שנפגע בתקרית בראשו ובידו והזדקק לטיפול רפואי, בשיחה עם חדשות 2 Online. "זה לא עניין של פרובוקציה או ש'פלשנו' לטריטוריה שלהם - ולכן אני לא רואה שום סיבה מוצדקת לתקיפה".

עוד הוסיף אשרמן: "זה השבוע השני שאנחנו מלווים רועי צאן מעוג'ה שמנסים לצמצמים להם את שטחי המרעה. בשבוע שעבר לא פגעו בנו אלא רק זרקו אבנים על הצבא, הפעם הם כנראה הרגישו יותר בטוחים כי לא הייתה נוכחות צבאית באזור. ברגע שהם מתחילים לרדת מהגבעה, התפקיד שלנו זה לעמוד שם ולשמש חיץ בזמן שהצאן בורח משם".

מדובר בתקרית השנייה תוך כשבוע: בסוף השבוע שעבר תקפו מתנחלים ממאחז הבלאדים פעילי שמאל - וגם יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. אחד המתפרעים אף היה חמוש בסכין.