לברוב והנשיא טראמפ בבית הלבן. ארכיון (צילום: CNN)
טראמפ ולברוב בבית הלבן | צילום: CNN

ראש המוסד לשעבר דני יתום התייחס להדלפת המידע של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב והשגריר הרוסי בוושינגטון סרגיי קיסליאק ואמר בריאיון לרשת CBS כי "ישראל תחשוב פעמיים לפני שהיא תעביר מידע רגיש לאמריקנים". דבריו של יתום באים על רקע הפרסום אמש (שלישי) ב"ניו יורק טיימס" שלפיו מקור המידע שהודלף הוא מישראל, זאת לאחר שהנשיא האמריקני אישר את מסירת המידע לרוסים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

יתום הוסיף כי אפשר לגשר על הפער עם האמריקנים באמצעות הדגשה של הצרכים הביטחוניים של ישראל. "צריך לחזור ולומר לארה"ב שלא לחשוף מידע ברמת רגישות כזו", אמר יתום והוסיף כי הוא מאמין שהיחסים ישוקמו מהר מאוד, אלא אם "ההדלפות יימשכו".

מוקדם יותר התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן להדלפות והבהיר כי "היחסים הביטחוניים בין ישראל לארה"ב, בת בריתנו הגדולה, הם עמוקים, משמעותיים וחסרי תקדים בהיקפם ובתרומתם לעוצמתנו". בחשבון הטוויטר שלו הוסיף ליברמן כי "כך היה וכך זה יימשך".

הלילה פורסם בכלי התקשורת בארה"ב כי חייו של מרגל ישראלי שחדר לשורות ארגון דאע"ש נמצאים בסכנה בעקבות המידע שמסר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לשר החוץ הרוסי לברוב ושגריר רוסיה בוושינגטון סרגיי קיסיליאק. על פי הדיווח, המרגל הישראלי העביר את המידע לפיו דאע"ש מתכנן לבצע פיגוע במטוס נוסעים באמצעות פצצה שתוטמן במחשב נייד. בעקבות המידע שהתקבל, ארה"ב הודיעה כי היא שוקלת לאסור העלאת מחשבים ניידים לכל הטיסות מאירופה לארה"ב.

בכירים בירושלים הגיבו אמש בזעם להדלפת המידע האמריקנית, וסיפרו כי ישראל לא עודכנה שהמידע שותף עם מדינות אחרות. "יש לנו שיתוף פעולה עם ארצות הברית שהוא ייחודי בקהילת המודיעין העולמית", אמר אחד מהם. "אין לנו את היחסים הללו עם אף מדינה אחרת", הוסיף בכיר אחר. "בינינו לבין ארצות הברית יש הבנות מיוחדות הנוגעות לשיתוף הפעולה הביטחוני בין המדינות", השניים סיפרו - והוסיפו: "הידיעה שהמידע המודיעיני הזה שותף עם מדינות אחרות בלי ידיעתנו היא בבחינת סיוט".

בתחילת השנה, עם השבת טראמפ לנשיאות, העלה אחד הבכירים הישראלים חשש מכך שטראמפ עלול לחלוק מידע עם הרוסים. "ישראל חולקת מידע מודיעיני עם ארצות הברית באופן קבוע, בחלקו גם כזה שעלול לסכן את חייהם של סוכני מודיעין", אמר.