הסוף לשחרור מוקדם? (צילום: רויטרס, חדשות)
1,187 פתחו בשביתת רעב | צילום: רויטרס, חדשות

מרוואן ברגותי מסביר במאמר דעה בניו יורק טיימס מדוע הוא מנהיג את שביתת הרעב, בה פתחו הבוקר (שני) 1,187 אסירים ביטחוניים. "ביליתי את 15 השנים האחרונות בכלא הישראלי, והייתי גם עד וגם קורבן של שיטת המעצרים הלא חוקית של ישראל כמו גם היחס הגרוע שלה לאסירים פלסטינים", הוא כותב. "אחרי שניסיתי את כל האפשרויות האחרות, הבנתי שאין דרך אחרת להילחם בהתעללויות הללו מלבד שביתת רעב".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"שביתת רעב היא דרך המחאה השלווה ביותר - היא מכאיבה רק לשובתים ולאוהביהם, בתקווה שההקרבה שלהם תהדהד את המסר גם מחוץ לתא החשוך שלהם", הוא ממשיך. "ניסיון של עשרות שנים הוכיח שהשיטה הישראלית הלא-הומנית של קולוניאליזם וכיבוש נועדה לשבור את רוחם של האסירים ושל העם לו הם משתייכים - אנו לא ניכנע לכך".

לדברי ברגותי, ישראל הפרה את החוק הבינלאומי בשלל הזדמנויות - אך לא נושאת בהשלכות. "היא הפרה את אמנת ג'נבה בכבדות כלפי העם הפלסטיני, והאסירים - גברים, נשים וילדים - אינם יוצאים מן הכלל", הוא כותב. "הייתי בן 15 כשנעצרתי לראשונה, ובן 18 כשחוקר ישראלי אמר לי לפסק את רגליי בעודי ערום והיכה אותי באיבר המין. התעלפתי, והחוקר צחק שלא אוכל להתרבות, כי אנשים כמוני מולידים רק טרוריסטים ורוצחים".

צפו בסיפורים המעניינים של 20.5 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
ברגותי. מוביל השביתה | צילום: רויטרס, חדשות

"אסירים ועצירים פלסטינים סבלו מעינויים, יחס לא אנושי ומשפיל ורשלנות רפואית", מאשים ברגותי. "כ-200 אסירים מתו בגלל היחס הזה מאז שנת 1967. באמצעות שביתת הרעב, אנו שואפים לסיים את ההתעללות הזו". לדבריו, "חופש וכבוד הם זכויות אוניברסליות, שמהן צריכים ליהנות כל האומות וכל בני האדם. פלסטינים לא יהיו היוצאים מן הכלל, ורק סיום הכיבוש יפסיק את אי הצדק ויסמן את לידתו של השלום".

בשב"ס נערכים: "ענישה משמעתית לשובתים"

בשב"ס הבהירו כי כבר כאשר תוחזר הארוחה הראשונה יינקטו צעדי ענישה נגד כל האסירים השובתים. במערכת הביטחון נערכים לאפשרות ששביתת הרעב תתרחב, אך בשב"ס מדגישים כי בשלב זה מדובר בענישה משמעתית בלבד, וכי הכוונה היא לנסות ולהכיל את השביתה ולפעול מול שובתי הרעב בסבלנות.

"ההחלטה הזאת היא צעד חשוב מאוד", אמר ברגותי לפני כחודש, כשהודיע לראשונה על תכנונו לפתוח בשביתה. הוא קרא לכל האסירים לכבד את ההחלטה ולקחת חלק בשביתה. "זאת ההזדמנות לאחד את האסירים הפלסטינים תחת מטריה אחת, הכל למען כבוד וכבודם של האסירים בבתי הכלא בישראל".

הנימוק הרשמי לשביתה הינו דרישות להטבת תנאים של האסירים הביטחוניים שבשב"ס מסרבים לקבל, אולם גורמי מודיעין במערכת הביטחון אומרים כי הסיבה העיקרית לשביתה היא רצון של ברגותי לחזק את כוחו הפוליטי לאחר שבבחירות האחרונות נוכח לדעת כי כוחו נחלש.

גלעד ארדן (צילום: פלאש 90, חדשות)
ארדן. "נערכים למתן כל סיוע נדרש" | צילום: פלאש 90, חדשות

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הנחה להקים בית חולים שדה מחוץ לכלא קציעות על מנת למנוע פינוי אסירים לבתי חולים אזרחיים מבלי להזניח את האסירים שישבתו רעב ויזדקקו לטיפול רפואי. בנוסף, הונחו אנשי השב"ס לבצע חיפושים אינטנסיביים מוגברים בתאים כדי לוודא שלא מתקיימת תקשורת בלתי חוקית בין אסירים. בנוסף, יוכל השב"ס להעביר אסירים בין בתי כלא.

"השביתה שמוביל ברגותי מונעת ממניעים פוליטיים פנים-פלסטינים, ולכן כוללת דרישות בלתי סבירות בקשר לתנאי האסירים", נימק ארדן. "הנחיתי את שב״ס לפעול בכל דרך אפשרית בכדי להכיל את השביתה בתוך כתלי בתי הכלא, ואת משטרת ישראל להיערך למתן כל סיוע נדרש לשב״ס בכל תרחיש שעלול להתפתח״.