שירות בתי הסוהר פרסם תיעוד מתא המעצר בו מרצה מנהיג הפת"ח מרואן ברגותי את עונשו, בו נראה המנהיג שובר את שביתת הרעב אותה הוא מוביל. בעקבות הסרטון, פרסמה אמש (ראשון) "הוועדה הלאומית למען השביתה" הכחשה גורפת, בה היא טוענת כי התקשורת הישראלית מנהלת מלחמת הסברה בשובתים באמצעות הפצת דיווחים כוזבים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ישראל מנסה באמצעות סרטוני וידאו לשבור את נחישותם של השובתים", טענו בוועדה וקראו לתקשורת הפלסטינית לנהוג באחראיות ולא לשתף פעולה עם התקשורת הישראלית בעניין. פדווה ברגותי, רעייתו של ברגותי וחברת הוועדה, אמרה במסיבת עיתונאים שכינסה כי "הזיוף של ממשלת ישראל מראה את מידת היחלשות הכיבוש. הוא לא ישפיע על 1,500 האסירים שלוקחים חלק בשביתה".

אך מסתבר כי אין זו הפעם הראשונה בה מתקשה ברגותי לעמוד בתנאי השביתה, כשכבר ב-2004, במהלך שביתת רעב נוספת, "נתפס" בעין המצלמה כשהוא אוכל.

באוגוסט 2004 פתחו כ-4,000 אסירים פלסטינים בשביתת רעב בתביעה להקלת תנאי מאסרם. מצלמות האבטחה שהוצבו אז בתאו של ברגותי תיעדו אותו אוכל, ולאחר מכן מטמין את הצלחת בין חפציו. בדומה, בתיעוד שמתפרסם היום, נראה מנהיג שביתת הרעב כשהוא יושב בתא השירותים בתאו - ואוכל עוגיות וחטיף טורטית. "גם בפעם הזו - יצרו גבר עליו", אמר היום השר לביטחון פנים ארדן.

"שביתת הרעב - ניצול ציני של ברגותי"

בתיעוד שפורסם אתמול, תועד ברגותי אוכל בשתי הזדמנויות שונות. באחת הפעמים אף נראה ברגותי כשהוא אוכל אבקת מלח המסייעת לו בשביתת הרעב ומחזקת את גופו, מה שנמנע משובתים אחרים. "שביתת הרעב של המחבלים איננה נוגעת לתנאי הכליאה שלהם, אלא היא נוגעת אך ורק לאינטרסים הפוליטים של מרואן ברגותי, בין אם זה בתוך כותלי הכלא או ברשות הפלסטינית שם ברצונו לחזק את מעמדו הפוליטי לתקופה שאחרי אבו מאזן", אמר השר לביטחון פנים.

"ניצל את האסירים". ברגותי (צילום: רויטרס)
ברגותי בבית המשפט. ארכיון | צילום: רויטרס"בדיוק כפי שהוא עשה באופן ציני ומרושע בעבר כשניצל לרעה פלסטינים ושלח אותם לבצע פיגועים ומעשי רצח, גם כאן בבתי הכלא הוא מנצל באופן ציני את המחבלים, מבקש מהם ומוביל אותם לבצע שביתת רעב שעליהם הם משלמים וישלמו מחיר כבד, בעוד שהוא עצמו לא מוכן להפעיל על עצמו את הנורמות של שביתת רעב", הוסיף ארדן.