בסיס צבאי, ארכיון (צילום: FLASH 90, הדס פרוש, חדשות)
ארכיון | צילום: FLASH 90, הדס פרוש, חדשות

עשרות חיילים נשלחו היום (רביעי) למרפאת בסיס שיזפון, לאחר שבבסיס התגלה חשש להתפשטות מחלת עור בשם "אימפטיגו". עוצר יציאות הוטל על הבסיס והחיילים הבריאים הונחו להישאר במגוריהם. טרם ידוע מה מקור מחלת העור, הנחשבת מדבקת, ועל כן נפוצה מאוד באזורי מגורים צפופים כמו בסיסים צבאיים ופנימיות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מצאו אצל אחד הטירונים סימנים ובהתחלה פשוט חילקו גימלים לכל מי שנמצא חולה", מספר אחד החיילים בבסיס. "ואז עוד ועוד חבר'ה התחילו להידבק. אתמול קראו לכולם למרפאה כדי להיבדק ומי שהיה לו חשד שלחו אותו הביתה". החיילים מספרים כי נכון לשעה זו הודיעו להם על עוצר יציאות מהבסיס בשל חשש להתפשטות. "כרגע לא נותנים לאף אחד לצאת. מנסים לאט לאט להוציא הביתה את החיילים החולים ואותנו שלחו לנקות את כל המגורים. מדי פעם קוראים לנו ונותנים לנו הנחיות, אבל בינתיים לא ברור מה קורה".

הפצעים שהתגלו על חלק מהחיילים
הפצעים על אחד החיילים בבסיס | צילום:

כמו כן בודקים צוותי החקירה בבסיס את החשד כי רק מספר מקרים בודדים אכן היו פצעים שמקורם באימפטיגו, ובודקים האם ייתכן שחיילים רבים זייפו גירויים בעור על מנת לקבל גימלים ולהישללח הביתה.

אימפטיגו היא מחלה מדבקת שכיחה הנגרמת משני סוגי חיידקים, ובאה לידי ביטוי בגלדים המופיעים על העור. האימפטיגו מתחילה לרוב על שריטות בעור, עקיצות יתוש, או בעור שנפגע על ידי מחלת עור אחרת, כשנגיעה באזור המזוהם בחיידקים מעבירה את המחלה לאיזורי גוף אחרים ולאנשים אחרים. אם המחלה לא מטופלת בזמן היא יכולה להחמיר ולהתבטא גם בחום, חולשה ובהגדלה של בלוטות לימפה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לאור תלונות של חיילים בבסיס שיזפון בנוגע לגירויים בעור נעשתה בדיקה רחבה על ידי צוות מומחים מתחום רפואת העור אשר הגיעו לבסיס. דגימות מהחיילים הוטסו לבית חולים תל השומר על מנת לזהות את מקור הנגע. בשעות אלו כלל החיילים עוברים בדיקות רפואיות ויקבלו מענה רפואי מלא. בבסיס מתקיימות הסברות למניעת הדבקות".