צועד על קיבתו - ומתחדש: אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל החל לאחרונה לחלק לחיילים מנות קרב חדשות - כאלה המיועדות לטבעונים ולרגישים לגלוטן וגם שדרג את מנות הקרב הרגילות עם מוצרים חדשים. אנחנו טעמנו אותן וגילינו גם כמה חידושים שיפתיעו את החיילים. צפו במבחן הטעימה שערך ניר דבורי

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

הרבה אחרי עידן הלוף, מנות הקרב החדשות מכילות לא רק טונה רגילה אלא גם סלט טונה פיקנטי, לשמחת החיילים בשטח שמחפשים במנות הקרב החדשות גיוון וגם בריאות. כל מנה מכילה גם קוביות אננס משומרות - מה שנחשב ללהיט בקרב הלוחמים, קבנוס וממרח חומוס עם טחינה שסוגר את הפינה בעיקר לחיילים הטבעונים שלא אוכלים מוצרים מן החי ויש גם חלבה ובוטנים.

מנות קרב גם לטבעונים ורגישים לגלוטן
מנות קרב גם לטבעונים ורגישים לגלוטן | צילום:בצה"ל חשבו גם על מנות קרב לרגישים לגלוטן: הן מכילות שימורים כמו תירס - כזה שחשבו לוותר עליו אבל השאירו כי גילו שהוא אהוב במיוחד, שעועית, זיתים וגם ממרחים שונים כמו ממרחי תמרים וקקאו ודבש.

שלל מנות לבחירה - והכנה במכונה (צילום: חדשות 2)
שלל מנות לבחירה - והכנה במכונה | צילום: חדשות 2מנות הקרב החדשות כולן בהכשר בד"ץ - כדי לאפשר גם לחיילים דתיים לאכול אותן ללא חשש. כל מנת קרב מכילה כ-3,000 קלוריות לחייל ביום, ובכך עונה על הכמות היומית המומלצת של קלוריות לחייל בגילאי 18-21.

שקית מחממת אוכל ומנות 'גורמה' במכונה

ולא רק מנות הקרב זוכות לרענון. גם בתחום המנות החמות נכנס צה"ל לתמונה ומבקש לשפר ולגוון את הטעמים בפיותיהם של החיילים: תבשילים שונים בקופסאות הניתנות לחימום מופצים בבסיסים - בהם תבשילי עוף, בקר, פתיתים, קוסקוס, פסטה ומרקים כמו מרק אפונה, מרק עגבניות טוסקני ומרק מינסטרונה.

את המנות בקופסאות המעוגלות מכניסים למכונה מיוחדת שנקראת מכונת "ג'יני", שדומה בצורתה למכונת אספרסו גדולה. המכונה הזו מחממת את המנה תוך שתי דקות - לאחר העברת ברקוד שמזהה את סוג המנה המבוקש, מנה ללא מונסודיום גלוטומט. הפיתוח הזה מאפשר להכין מנה חמה לחיילים במוצב, בתצפית או בעמדה.

כמו מכונת אספרסו - רק לתבשילים (צילום: חדשות 2)
כמו מכונת אספרסו - רק לתבשילים | צילום: חדשות 2ויש גם פיתוח בן כמה שנים שיש חיילים שכבר מכירים, המאפשר לחמם את המנות בשטח - ללא צורך במכונת ה"ג'יני": שקיות שמכילות כריות חימום אותן ממלאים במעט מים. לשקיות מכניסים את סוג המנה הארוזה המבוקשת, אוטמים את השקית - ומחכים עד שהמנה חמה ומוכנה.

שקית לחימום מנות בשטח
שקית לחימום מנות בשטח | צילום:


מנות נתחי העוף וקציצות הבקר מועדפות במיוחד על ידי גדודי הסיור בחטיבות החי"ר. חיילי המילואים, לעומת זאת, מעדיפים להכין אוכל מבושל בעצמם - ופחות אוהבים את המנות החמות בקופסאות, שכבר חולקו לניסיון מוצלח למדי במוצבים שבגבול עזה.