אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
מפקד היחידה הוכר כנכה. אילוסטרציה | צילום: רויטרס

מראות מזעזעים גרמו לטראומה, מפקד היחידה הוכר כנכה: משרד הביטחון הכיר בשבוע שעבר בא', מפקדה לשעבר של יחידת החילוץ בחיל האוויר, כנכה צה"ל באופן רשמי - זאת לאחר שתנאי שירותו הובילו לכך שנחשף לשלל מראות קשים ומטלטלים כשפעל לחלץ פצועים וגופות הרוגים מזירות התרסקות, תאונות ואסונות אוויריים גדולים שאירעו בצה"ל ב-20 השנים האחרונות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

למראות הקשים נחשף א' במסגרת תפקידו כראש יחידת חילוץ מטוסים חיילית בבסיס חיל האוויר בתל נוף. היחידה עליה פיקד נדרש לתת מענה חילוץ לכל סוגי כלי הטיס - בין היתר גם חילוץ שברי מטוסים ומסוקים לאחר התרסקות. כמפקד יחידת החילוץ, הוא וחברי צוותו הגיעו ראשונים לזירות של תאונות אוויריות - דבר שהצריך גם חילוץ גופות מזירות האסון.

במהלך שירותו א' היה עד למראות מטלטלים במיוחד - ופעל בשטח על מנת לאסוף את כל הפרטים והראיות מהזירה. הוא השתתף במספר רב של חילוצים וחזה במראות קשים רבים של פצועים והרוגים בתאונות אוויריות, בין היתר באסון הכבד ביותר בתולדות צה"ל - אסון המסוקים בפברואר 1997 - אז נהרגו 73 חיילים בהתרסקות של שני מסוקי יסעור סמוך לשאר ישוב.

אסון המסוקים בשאר ישוב, פברואר 1997 (צילום: אבי אוחיון / לע"מ)
אסון המסוקים בשאר ישוב, פברואר 1997 | צילום: אבי אוחיון / לע"מ

עוד פעל לחלץ הרוגים במספר תקריות אוויריות במלחמת לבנון השנייה, חילץ את אסף רמון ז"ל שנהרג בתאונה אווירית בספטמבר 2009 ואת ההרוגים באסון ההתרסקות ברומניה ביולי 2010, אנשי צוות אוויר שהכיר באופן אישי. מעבר למראות הקשים בהם חזה, חילוצים לא מעטים נעשו תחת אש תוך כדי סכנת חיים שלו ושל צוותו.

לחצים נפשיים וסיוטים בלילות

בתביעה, שהוגשה על ידי עורכת דין מורן שוחט ממשרדו של עו"ד אלי סבן, נטען כי בעקבות המראות הקשים אליהם נחשף, החל א' לסבול מלחצים נפשיים חריגים בעוצמתם ואף אובחן כסובל מפוסט טראומה שבאה לידי ביטוי בסיוטים ופלאשבקים מזירות אירועים, חרדות ודיכאון והתפרצויות זעם. עוד אובחן א' כסובל מבעיות אורטופדיות שונות עקב הפעילות הפיזית האינטנסיבית של שירותו.

משרד הביטחון קיבל את תביעתו של א' לפיה המראות אליהם נחשף ומצבי הלחץ בהם הועמד במסגרת תפקידו כמפקד יחידת החילוץ בחיל האוויר גרמו לפגיעות בו - הן ברמה הנפשית והן הפיזית, ובשבוע שעבר - כעבור שנים בהן הוא סובל מבעיות נפשיות ופיזיות - הוא הוכר רשמית כנכה צה"ל.

עו"ד מורן שוחט
עו"ד מורן שוחט | צילום:

מטעמה של עו"ד מורן שוחט, ממשרדו של עו"ד אלי סבן, נמסר כי: "למרבה הצער אין זה המקרה הראשון בו איש קבע נפגע נפשית ורק שנים רבות לאחר הארועים הקשים אליהם נחשף בשירות אזר אומץ להגיש תביעה להכרה למשרד הביטחון. אין ספק שהכרתו כנכה צה"ל תאפשר לו טיפול ושיקום אשר יקל על מצוקתו הנפשית ממנה הוא סובל כבר 20 שנה".

לפניות לכתב: morl@ch2news.tv