אסירי חמאס מעזה - לא זכאים לביקורים (צילום: מיכל פאתל / פלאש 90, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: מיכל פאתל / פלאש 90, חדשות

פרסום ראשון: במסגרת ההיערכות לאפשרות של החמרה במצב בריאותם של האסירים הביטחוניים ששובתים רעב, נשקלת כעת בדרגים גבוהים האפשרות להביא לארץ רופאים מחו"ל, ממדינה מסוימת, שיזינו בכפייה שובתי רעב שנשקפת סכנה לחייהם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הכוונה במהלך הזה היא לבצע את הפעולה הזאת במרכז הרפואי של שירות בתי הסוהר. בכך יהיה ניתן להתגבר ולעקוף את ההתנגדות הנחרצת של ההסתדרות הרפואית בישראל לאפשר לרופאים כאן לבצע הזנה בכפייה ויהיה פתרון לחשש הגדול שאשפוזם של שובתי הרעב יסתום את בתי החולים בארץ.

האפשרות להביא רופאים מחו"ל נבדקת כעת בעיקר בהיבטים משפטיים וגם מול משרד הבריאות. על פי ההערכה, צפויה התנגדות קשה לביצוע ההחלטה. נכון לעכשיו שובתים רעב 850 אסירים ביטחוניים בבתי הכלא בארץ.

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת תקף את התכנית בחריפות ואמר כי "המחשבה להטיס רופאים מחו"ל כדי לבצע הזנה בכפייה היא מניפולציה בלתי מוסרית שמטרתה לעקוף את הסירוב העקרוני של ההסתדרות הרפואית בישראל להזנה בכפייה". הוא הוסיף כי "עצם הרעיון הוא זוועתי ומביש. יש להיענות לדרישות האנושיות של האסירים במקום לנהל מאבק מלוכלך מולם".

ארדן בוחן את ההיערכות לשביתה, אתמול (צילום: המשרד לבט"פ)
השר ארדן, היום | צילום: המשרד לבט"פ

בתוך כך, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ביקר היום ביחידת "מצדה" של שירות בתי הסוהר, כחלק מההיערכות לשביתת האסירים הביטחוניים. "שביתת הרעב של המחבלים היא ניסיון להפעיל לחץ על מדינת ישראל", אמר ארדן במהלך הביקור.

"מצדה" היא יחידת השתלטות מטכ"לית, שמתמחה בתרחישי קיצון שעלולים להתפתח בתוך בתי סוהר ובאגפים. היחידה משמשת כיחידת השתלטות ועוסקת גם בחילוץ בני ערובה, החזרת אסירים בבריחה ותגבור הסוהרים במצבי חירום שונים.

יחידת מצדה (צילום: המשרד לבט"פ)
יחידת מצדה | צילום: המשרד לבט"פ

השר צפה בתרגילי השתלטות, בחן והתרשם מהיכולות של היחידה להתמודד עם מצבי חירום בבתי הסוהר ובאגפים הביטחוניים. בסיום הסיור נפגש השר עם לוחמי היחידה לשיחה. "עלינו לוודא שכל האמצעים להתמודד עם השביתה והתרחישים השונים יהיו במוכנות מלאה", אמר ארדן. "התרשמתי שמצדה ערוכה ומוכנה לאתגר".

לשביתת האסירים שהחלה לפני 18 ימים הצטרפו היום כמה מרבי המרצחים של חמאס, בהם עבאס סעיד, שתכנן את הפיגוע במלון פארק בנתניה ב-2003. עוד נמנים עם המצטרפים גם איברהים אל חאמד, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בגדה לשעבר, וחסן סלאמה, מבכירי הזרוע הצבאית. כל אחד מהם מרצה עשרות מאסרי עולם בישראל בגין רצח של עשרות ישראלים. מי שעוד מצטרף לשביתה הוא מזכ"ל החזית העממית אחמד סאדת.

בהכנת הידיעה השתתפה דפנה ליאל.