מקים מפלגה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90, חדשות)
"אין איום קיומי על ישראל". יעלון | צילום: תומר נויברג, פלאש 90, חדשות

בכנס מיוחד לציון 50 שנה למלחמת ששת הימים שהתקיים היום (שני) ב"יד יצחק בן-צבי", אמר שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון כי מאז המלחמה, מדינת ישראל אינה ניצבת בפני איום קיומי. "'קו פרשת המים' של האיום הקיומי על מדינת ישראל הוא מלחמת ששת הימים. מאז, האיום הזה דעך". על החלטת חלק ממדינות ערב לנתק את הקשרים עם קטר, אמר יעלון כי "כבר אין קואליציה ערבית נגדנו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

יעלון דיבר בכנס "המלחמה ששינתה את פני המדינה והמזרח התיכון" של יד יצחק בן צבי ו-INSS (המכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב). בנאומו טען כי בחמשת העשורים מאז המלחמה הצליחו מדינת ישראל בכלל וצה"ל בפרט לפתוח פער איכותי כדי להתמודד עם האיום הקונבנציונלי. "מדינות ערב כבר אינן יכולות לכבוש את מדינת ישראל", הבהיר יעלון. "האיומים איתם אנו נאלצים להתמודד היום הם איומים לא-קונבציונליים, למשל איום הגרעין האירני וירי רקטות לשטח ישראל".

בהמשך התייחס יעלון לסוגיית ההכרעה והניצחון מאז מלחמת ששת הימים. "אני טוען שיש פה טעות קונספטואלית, משום שכשמנהלים מלחמה מול חיזבאללה בלבנון, מול חמאס בעזה או מול טרור המתאבדים - אין אפשרות להשיג תמונת ניצחון. המושג של הכרעה וניצחון בסוג האיומים שאנחנו מתמודדים איתם היום הוא שונה".

יעלון המשיך: "בעבר הגדרתי שהכרעה כיום היא היכולת שלנו לכפות על הצד השני הפסקת אש על פי תנאינו. כשמסתכלים על הכרעה וניצחון במובנים אלה, בשלוש שנים לאחר מבצע "צוק איתן", חמאס לא ירה עלינו ולו רקטה אחת - לכן אפשר לומר שהושגה הכרעה".

ביקור טראמפ בסעודיה, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"הערבים ואנחנו באותה סירה" | צילום: רויטרס, חדשות

ניתוק הקשרים עם קטר: "כבר אין קואליציה ערבית נגדנו"
 
בהמשך התייחס יעלון להודעה הבוקר מצד מדינות מובילות בעולם הערבי על ניתוק הקשרים עם קטר בעקבות תמיכה בטרור. "היום אנחנו רואים מה מדינות ערב עושות לקטר ומתייחסות אליה כאל מדינה סוררת, גם ביחסיה עם אירן וגם בהאשמתה בתמיכה, הפעלה והסתה לטרור".

עוד ציין יעלון כי "מעבר לזה שזה אומר שאין קואליציה ערבית, בוודאי לא נגדנו, ההתפתחות שחלה במזרח התיכון בשנים האחרונות הביאה לכך שבעצם מי שמשתמש במונח "הסכסוך הערבי-ישראלי" לטעמי איננו רלוונטי".

יעלון המשיך: "אנחנו והערבים, אותם הערבים שהתארגנו כקואליציה במלחמת ששת הימים כדי לנסות להשמיד את המדינה היהודית, מוצאים את עצמם היום באותה סירה איתנו. מדינות ערב הסוניות, למעט קטר, במידה רבה נמצאות על אותה סירה איתנו כתוצאה מזה שגם הן וגם אנחנו רואים באירן כאיום מספר אחת".