מעבר כרם שלום. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
מעבר כרם שלום, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי התריע היום (שישי) מפני משבר חשמל ומים ברצועת עזה. "המשבר קרוב מאוד והאחריות היא של ארגון הטרור חמאס", כתב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"בימים האחרונים הסתיימה התרומה הקטארית והטורקית למימון הדלקים לתחנת הכוח בעזה ובלעדיו לא יהיה מי שישלם את מס הבלו על הדלקים המיועדים להפעלת תחנת חשמל זו ברצועה", הסביר בהודעה. "עלויות הדלק להפעלת תחנות הכוח בעזה עולות, וחמאס אינו מוכן לשלם את העלויות ואת מחיר הדלק שהוא צורך בעצמו. אם המצב לא ייפתר בימים הקרובים ייתכן ותקטע הפקת החשמל ותושבי הרצועה הם אלה שיעמדו בפני ההשלכות הקשות וישלמו את המחיר".

עוד נכתב בהודעה כי "ישראל אינה מהווה צד בהסדרת תשלומים אלה ולא אחראית למשבר ומאפשרת העברת דלקים ככל שהצד הפלסטיני חפץ דרך מעבר כרם שלום. יתרה מכך, ישראל מאפשרת את תפעולם התקין של 10 קווי חשמל קיימים מישראל לרצועה. האחריות המלאה לכל משבר קרוב היא של חמאס. צר לנו שתושבי עזה ממשיכים לשלם מחיר כבד זה".

"התשתיות מוכנות, חמאס מערים קשיים"

במקביל, בחמאס מערימים קשיים ומשבשים את פעילותו של מתקן התפלת המים של יוניצ"ף באזור חאן יונס. המתקן מספק מי שתייה עבור 70 אלף תושבי האזור. למרות התחייבויותיו של חמאס ולמרות שתשתיות החשמל מוכנות ותקינות, מסרב הארגון בתוקף להזרים 1.5 מגה ואט חשמל למתקן ההתפלה והמתקן נאלץ לפעול באופן חלקי על גנרטורים שכורעים תחת העומס ואינם מיועדים לשימוש סדיר.

"במקום לדאוג לרווחת התושבים, חמאס פוגע בהם ומקשה על ארגון בינלאומי שטרח רבות למען אספקת מי השתייה", טענו ביחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים. "על חמאס להזרים לאלתר את החשמל הנחוץ להפעלת מתקן ההתפלה לטובת התושבים, אולם במקום זאת בחר להזרים חשמל למנהרות הטרור שלו ולבתי מנהיגיו".