המחבלים לבושים בחליפות לפני שיורים בשרונה מרקט (צילום: חדשות 2)
המחבלים, כפי שתועדו במצלמות האבטחה | צילום: חדשות 2

בדקות הסוערות לאחר הפיגוע במתחם שרונה בתל אביב, איש כוחות הביטחון סייע במעצרו - אך לא לפני שסייע לו בטעות: שוטר שמתגורר סמוך לזירת הפיגוע הכניס אתמול (רביעי) את אחד משני המחבלים לביתו, והשקה אותו מים מבלי שידע שמדובר במחבל.  לאחר מכן השתלט עליו בעזרת שוטרים אחרים, שאחד מהם נפצע במהלך המעצר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המפגש בין השניים התרחש בעיצומו של האירוע כאשר שני המחבלים ניסו להימלט: אחד מהם, שזרק את נשקו בזירה וכבר לא היה חמוש, רץ בצמוד לקבוצת אזרחים שלא ידעו שמדובר במחבל. במהלך ריצתו המחבל הגיע סמוך לבית מגורים שם עמדו מחוץ לבניין כמה תושבים: הוא ביקש מהם מים ואחד האזרחים, שוטר במקצועו, העלה אותו לביתו ושם הושיב אותו על כיסא, נתן לו כוס מים והשאיר אותו בבית עם אישתו ובני משפחה אחרים.

זירת הפיגוע, אתמול (צילום: מוטי קרליץ / פלאש 90)
זירת הפיגוע, אתמול | צילום: מוטי קרליץ / פלאש 90

השוטר מיהר לצאת החוצה ובחלוף זמן קצר ראה את המחבל השני פצוע: כאשר הבחין בחליפה שלבש, הבין שמדובר באותה חליפה כמו של המחבל שהשאיר בביתו. השוטר שב לביתו בריצה, ומצא את המחבל ישוב על הכיסא.

בדיעבד מתברר שרק העובדה שלא היה חמוש הצילה את בני משפחתו של השוטר. בשלב זה השוטר מיהר להשתלט עליו החזיק בו והזעיק שוטרים נוספים שעצרו את המחבל והעבירו אותו לחקירה.
בעת ההשתלטות על המחבל ששהה בדירה, אחד השוטרים שהוזעק לסייע בניטרולו נכנס אל הבית בנשק שלוף: כאשר זיהה שהשוטר בבית כבר השתלט עליו, החזיר את נשקו לנדן ואז נפלט כדור והשוטר שאזק אותו נפצע מן הנתז.

כוחות גדולים בשירות הביטחון הכללי ובימ"ר תל אביב עוסקים מאז שעות הלילה בחקירת הנסיבות שהובילו את שני צעירים פלסטינים מיטא לבצע את הפיגוע במתחם שרונה. היום חלה התקדמות בחקירת הפרשה, אך צו איסור פרסום הוטל על הפרטים. בשב"כ ובמשטרה לא בוחלים באמצעים על מנת להתחקות אחר מסלולם של המחבלים לזירת הפיגוע ובוחנים אפשרויות שונות באמצעות שלל אמצעים מתקדמים.

"לא היו לחוצים וצחקו". שני המחבלים
המחבלים שביצעו את הפיגוע | צילום:

תנועת חמאס: "המחבלים - פעילים שלנו"

עד כה עולה מפרטי חקירת הפיגוע כי שני המחבלים, חאלד ומוחמד אלמח'מארה, הגיעו ממשפחה שמזוהה עם תנועת פת"ח, וכי קרובי משפחה שלהם ביצעו בעבר פיגועי טרור. אחד מקרובי משפחתם היה שותף לרצח של בני משפחת דיקשטיין בהר חברון לפני מספר שנים.

מדיווחים שונים ברמאללה ובקטאר עולה כי השניים ככל הנראה היו פעילי חמאס, אולם אין לכך כל אישור רשמי בשלב זה. בהודעה שפורסמה בכלי התקשורת המקומיים שם נכתב כי "תנועת חמאס הודיעה כי שני המחבלים הם פעילים שלה".

זירת הפיגוע
בית הקפה שהפך לזירת פיגוע | צילום:

בהודעה המיוחסת לחמאס בגדה המערבית נאמר: "אנו מברכים על הפיגוע הכפול שביצעו ח'אלד מח'אמרה ומוחמד מח'אמרה. שניהם פעילי חמאס מיטא שליד חברון ובניהם של אחים מהתנועה הכלואים בישראל".

גלעד שלמור השתתף בהכנת הידיעה.