צעיר שהצטרף לגבהת א נוסרה בסוריה (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר היום (חמישי) עונש של חמש שנות מאסר על אמין סנובר, צעיר ערבי-ישראלי שהצטרף לארגון הטרור ג'בהת א-נוסרה בסוריה. מדובר בעונש המאסר החמור ביותר שניגזר עד היום על האשמות של הצטרפות לארגון טרור. בנוסף יאלץ לשלם הצעיר קנס כספי של 35 אלף שקלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מכתב האישום עולה כי ביולי 2014 החליט סנובר על רקע אידאולוגיה אסלמית קיצונית לצאת לסוריה כדי לחבור לכוחות המורדים בסוריה - בכללם לארגון ג'בהת א-נוסרה, להתאמן ולהילחם במסגרתם כפעיל צבאי כנגד הממסד הסורי ולמות כשהיד.

סנובר הסתנן דרך טורקיה לשטחה של סוריה באופן בלתי חוקי, הגיע למחנה אימונים כללי וליחידת מורדים חמושים המכנה עצמה "אנצאר אל שאם", שם התאמן מספר שבועות. לאחר מכן חבר הנאשם לארגון ג'בהת א-נוסרה, שהה במטה ובמחנה צבאי ובמהלך חודשיים פעל כחבר בארגון הטרור, ביצע שמירות כשהוא חמוש בנשק ובמכשיר קשר, התאמן וקיבל מדים.

בחודש דצמבר החליט סנובר לחזור ארצה ועל כן מחק תכנים והתכתבויות במחשב, הנחה את בני משפחתו למחוק התכתבויות והשמיד מכשיר טלפון נייד וכרטיס סים בהם עשה שימוש בתקופת היותו בסוריה, בכוונה למנוע את העמדתו לדין. בינואר 2015 חזר הנאשם ארצה מטורקיה ומאותו יום הוא נמצא במעצר.

"תופעה שהיא פצצה מתקתקת"

"מניתוח העדויות שוכנעתי כי הנאשם הצטרף בצורה מודעת ומחושבת לארגון ג'בהת א-נוסרה ולאחר שערך בדיקה מדוקדקת של מטרותיו והאידאולוגיה שלו", כתב השופט בהחלטתו. "לא הוכח כי לנאשם היו כוונות אישיות לפגוע במדינת ישראל, על פי התרשמותי לא מדובר בהתנהגות הרפתקנית אלא התנהגות של מי שרצה להיות חלק מארגון טרור ואפילו למות כשאהיד כחלק מג'יאהד בו בחר לטול חלק".

סנגורו של סנובר אמר כי מדובר בהחלטה חסרת תקדים וציין כי בעבר צעיר שהואשם בהצטרפות לארגון דאע"ש, נשלח למאסר של שנתיים בלבד. עוד הבהיר הסנגור כי כבר בתחילת הדרך הודה הנאשם במרבית העבירות וכי יש להתייחס לעובדה שלא נגרם נזק ממשי בפועל וכי הנאשם לא פגע בצורה כלשהיא בביטחון המדינה.

"מדובר בתופעה מאוד מסוכנת והיום בית המשפט אמר את דברו", אמרה מיטל חן רוזנפלד מפרקליטות מחוז חיפה. "הצטרפות של צעירים לארגוני הטרור הינה פצצה מתקתקת ובית המשפט היום נתן את העונש ההולם לתופעה המסוכנת הזו, שיכולה לפגוע בביטחון המדינה ופוגעת בביטחון מדינות אחרות בעולם".