חי: ועדת חוץ וביטחון נפרדת מהרמטכ
"השיח ברשת משפיע על החיילים" | צילום: פלאש 90, חדשות

אמש (שלישי) נפגש רב-אלוף גדי איזנקוט עם קציני צה"ל בהשתלמות מפקדים בבסיס צאלים ושוחח עם הנוכחים על סערת החייל היורה. איזנקוט סיפר לקצינים על השתלשלות העניינים ביום הירי ובימים שלאחר מכן ועל הביקורת הציבורית על התנהלות הצבא. "יש שיח חדש ברשת שמתקיים מתחת לשדרת הפיקוד ומשפיע מאוד על החיילים שלנו", אמר איזנקוט.

מחקר מיוחד לחדשות 2 Online: מה חושבים ברשת על החייל היורה?

"סביב האירוע בחברון הייתה מעט מאוד אינפורמציה, הרבה דיסאינפורמציה ולא מעט מניפולציה", הוסיף. "אם היינו עושים את זה כתחקיר של חיילים, היינו יכולים לעשות את זה בניחותא ובצורה מקצועית, עניינית ולא מתלהמת. זה גלש מגבולות הצבא". דבריו של איזנקוט פורסמו לראשונה באתר 0404.

איזנקוט ציין בדבריו כי החייל היורה - החובש הפלוגתי - הגיע למקום פיגוע הדקירה עם מפקד הפלוגה שש דקות לאחר הפיגוע עצמו. חמש דקות לאחר מכן אירע הירי. "כשהמ"פ עומד 70 ס"מ מהמחבל המנוטרל, שלפני זה המ"מ הפך אותו ובעט את הסכין שלו כמה מטרים הצידה, מחליט החובש שיש תזוזה ויש סיכון. הוא ירה בראשו של המחבל והרג אותו כשהוא נמצא 70 ס"מ מהמ"פ שלו".

חוק התיעוד: האירועים הבולטים
זירת האירוע בתל-רומיידה | צילום: בצלם, חדשות

מיד לאחר האירוע נפתח תחקיר פיקודי של מפקד הפלוגה, מפקד הגדוד ומפקד החטיבה. לדברי איזנקוט, בתום תחקור החליט המח"ט מיוזמתו ליצור קצר עם הפרקליט הצבאי הראשי. "הוא אמר לו 'תשמע, יש פה אירוע חמור מאוד, בניגוד לנורמה המקצועית והערכית ואני ממליץ שתהיה חקירת מצ"ח'".

"צריך צבא שיודע להסתכל במראה"

לדברי איזנקוט, ארבע שעות לאחר האירוע החל התחקיר של מצ"ח. "שעתיים או שלוש אחרי תחילת החקירה יוצא הסרט (סרטון התיעוד שפרסם בצלם) הזה", אמר. "אני באירוע עצמו קיבלתי דיווח ראשוני של שני מחבלים הרוגים. את הסרטון אני רואה יחד עם דובר צה"ל שבא להראות לי אותו".

"למה אני מספר לכם את זה? כי יש פה אמירה פיקודית, וכאן מתערבב השיח הפיקודי והשיח המשפטי", אמר. "השיח הפיקודי מבחינתי נגמר אצל המח"ט. אני סומך במאה אחוז על שדרת הפיקוד שעשתה תחקיר אמת מקצועי. אני סומך עליהם במאה אחוז שהירי היה בניגוד לנורמה המקצועית והערכית שנדרשת מחייל צה"ל. ומכאן יש חקירה שאני סומך עליה במאה אחוז".

אזריה בבית הדין הצבאי, היום
צילום: רויטרס

"כמו שהחובש (החייל היורה) הוא חייל שלי וכמו שהמ"פ הוא חייל שלי וכמו שהמח"ט הוא חייל שלי, גם הפצ"ר והחוקר במצ"ח הם חיילים שלי", הוסיף איזנקוט. "אין פה מישהו שרוצה להרע לצה"ל, לכל אחד בצבא יש תפקיד ומכאן יש חקירה שאומרת בבסיס שיש את חזקת החפות לחייל. לא חיכיתי למצ"ח ולפצ"ר ולמערכת השפיטה כי הייתה לי הבנה שהתבססה על תחקיר מפקדים. יש כאן אמירה פיקודית".

"אנחנו צריכים להבין שמצד אחד יש לנו את הצבא כדי להגן על המדינה, להבטיח את היקום שלה ולנצח במלחמה, ומצד שני ההבנה שאם לא נציב רמת דרישות ונורמות שלנו כצבא, אנחנו נפסיד את הלחימה הזאת", הוסיף. "יש לנו משימה: לנצח את הטרור ולהישאר צבא מיוחד וחזק שיודע גם להסתכל במראה".