זירת הפיגוע בחברון
זירת הירי בחברון, לפני כחודשיים וחצי | צילום: רויטרס

פרשת הירי בחברון מסתעפת: החייל אלאור אזריה מועמד בימים אלו לדין באשמת הריגת אחד המחבלים שביצעו את פיגוע הדקירה בעיר לפני כחודשיים, ובמשפטו פורסמו בשבוע שעבר עדויות נוספות שסותרות את טענתו. היום (שני) טוען ארגון זכויות האדם "בצלם" כי על פי עדויות חדשות, גם המחבל השני מאותו אירוע נורה למוות לאחר שכבר שכב פצוע על הקרקע. בצה"ל, לעומת זאת, שבים וטוענים כי המחבל נורה למוות במהלך דקירת החיילים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

העדויות החדשות שאסף ארגון "בצלם" - אותו ארגון שתיעד את הירי שעורר סערה - נוגעות למחבל רמזי אל-קסראווי, שכבר לא היה בחיים בזמן התיעוד. לדבריהם, המידע החדש - שמעלה חשד כי גם אל-קסראווי נורה לאחר שנפצע - התגלה רק לאחרונה, כאשר צה"ל הסיר את הגבלות התנועה המחמירות שהטיל על שכונת תל-רומידה.

"לראשונה מאז האירוע התאפשר לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי, להיכנס לשכונה ולגבות עדויות מתושביה", נמסר מהארגון. במהלך גביית העדויות טענו שני תושבים - נור אבו עיישה ואמאני אבו עיישה - כי היו עדים לכך שאל-קסראווי נורה בראשו על ידי אחד החיילים, לאחר שנורה בגופו ושכב פצוע על הקרקע.

אזריה לאחר הכרעת הדין
נאשם ברצח. אלאור אזריה | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

לפי עדויותיהם, ביום האירוע הם החלו לעקוב אחר המתרחש לאחר ששמעו יריות מהרחוב. העדים מסרו כי בשלב שבו א-שריף ואל-קסראווי שכבו פצועים על הכביש, כאשר ברור היה שלא נשקפת מהם סכנה לאיש ועוד לפני הגעת הכוחות הנוספים והחובשים למקום, חייל או קצין ניגש לאל-קסראווי וירה "בראשו או בצווארו שתי יריות מטווח של מטרים ספורים".

כמו כן השניים היו עדים לירי בראשו של המחבל א-שריף על ידי החייל אלאור אזריה. "שני עדי הראייה, שניהם מתנדבי בצלם, תיעדו במצלמותיהם חלקים מהאירוע אולם לא את רגע הירי באל-קסראווי", נמסר. 

חוק התיעוד: האירועים הבולטים
הירי שביצע אלאור אזריה | צילום: בצלם, חדשות

בארגון קוראים לצבא לחשוף את התיעוד מהזירה: "סביר להניח שבידי הצבא תיעוד וידיאו של האירוע המלא ממצלמות האבטחה הצבאיות המוצבות במקום, שיאפשר לאשש או להפריך את עדותם. שני העדים דבקו בעדויותיהם והצהירו כי הם מוכנים להעיד בפני כל גוף רשמי שאליו יוזמנו". בצה"ל סתרו את הטענות של הארגון והבהירו כי המחבל נורה למוות תוך כדי האירוע, בעוד נסיבות הירי במחבל השניי עדיין נבדקות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "טענות ארגון 'בצלם' לא עולות בקנה אחד עם ממצאי התחקיר המבצעי וסותרות את המידע הקיים בידי צה"ל ביחס לאירוע. הירי לעבר המחבל בוצע על מנת להסיר את האיום בעת שתקף את הלוחמים בסכין".