עשור לאחר מלחמת לבנון השנייה, הרמטכ"ל דאז דן חלוץ מדבר בריאיון לתכנית "שש" עם עודד בן עמי על מלחמות הגנרלים שהתנהלו מאחורי הקלעים בימי המלחמה ואחריה. תא"ל גל הירש מותח ביקורת על חוסר המנהיגות ואומר: "הופתעתי מאוד מהתנהלויות ערכיות במלחמה, מהיעדר הגיבוי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

חלוץ מתח ביקורת על ועדת וינוגרד לחקר אירועי המלחמה ואמר: "הרבה דברים נכתבו אז בלהט האירועים וניסו לשרת את הדימוי של אי ההצלחה, לו תרמו גם גורמים אינטרסנטיים פוליטיים ואחרים".

על הטענות לפיהן התיאום בין הדרג הצבאי לא היה הדוק מספיק בימי המלחמה אמר הרמטכ"ל לשעבר: "התיאום שהיה בין הדרג המדיני לדרג הצבאי באמצעותי היה תיאום טוב מאוד. הוא התקיים על בסיס יומיומי. גם ראש הממשלה וגם שר הביטחון היו קשובים".

"לא כל דבר שאמרה הוועדה הוא תורה מסיני", המשיך הרמטכ"ל לשעבר. "היו לה שיקולים כאלה ואחרים שלא תמיד היו ענייניים. זה היה מוגזם, מוקצן, וניסה לשרת את האימאג' של אי הצלחת המלחמה. תרמו לכך גם גורמים אינטרסנטיים פוליטיים ואחרים, ומי שמחפש מי הם - ילכו ויבדקו את זה".

חלוץ הדף את הטענה לפיה היותו איש חיל האוויר, וחוסר ניסיונו בצבא היבשה, היו הגורמים לתוצאות המלחמה. "רוב הרמטכ"לים לפניי, ואלו שבאו אחריי הפגינו אף הם אמון עליון בחיל האוויר", אמר. "בעזה הפעילו את החיל באותה אינטסנסיביות".

חלוץ התייחס לעננה שאופפת את המלחמה, על אף העשור השקט שבא אחריה לאזור. "פיתחנו לעצמנו סרגל ציפיות שאיננו עולה בקנה אחד עם המציאות המבצעית שעומדת לפנינו", הבהיר. "בהסתכלות רטרוספקטיבית, חרף הרבה כשלים והליקויים בסד"כ, באמצעים ובפקודות, החל ממני ובדרגים האופרטיביים, רואים עשר שנים של שקט, ולשני הצדדים יש אינטרס שיהיו עוד עשר שנים כאלה".

 

בהמשך התבקש חלוץ להתייחס גם למלחמות הגנרלים שהתנהלו מאחורי הקלעים בימי המלחמה ואחריה. במהלך היום אמר מי ששירת אז כמפקד עוצבת הגליל, גל הירש, כי הופתע מאוד מהתנהלויות ערכיות במלחמה. "במלחמה נאלצתי לבחור וידעתי שאת הנזק שנגרם לי מאחור בגב לא אוכן לתקן", טען הירש. "הופתעתי מאוד מהתנהלויות ערכיות במלחמה, מהיעדר גיבוי, רצח אופי והשמצות".

חלוץ מצדו, שלל כי דבריו של הירש כוונו כלפיו. "במלחמת לבנון כמו ביום כיפור ובששת הימים, קרבות הגנרלים לא היו שונים במהותם. בעיה של קולגיאליות וקצת המתנה לא היתה מזיקה לנו אם היתה מתקיימת אז".

"גם אודי אדם וגם הירש קצינים טובים מאוד", המשיך חלוץ. "הם עשו עבודה מצוינת, נתנו את מיטב שנותיהם למדינת ישראל ועל כך מלוא הערכה, אי אפשר לבטל אף אחד על מעשיו, גם אם נעשו טעויות".

"סיפור המניות - ניסיון נואל להטיל בי רבב"

ביקורת נוספת שנמתחה נגד חלוץ לאחר המלחמה, נגעה להוראתו למכור את תיק המניות הפרטי שלו ערב הכרזתה. "סיפור המניות הוא ניסיון גס ונואל להטיל בי רבב במקום שלא הייתי בו מעולם", אמר חלוץ.

לאחר שהסביר את השתלשלות האירועים, הוסיף הרמטכ"ל לשעבר: "ההוראה שנתתי לא קשורה לנעשה בצפון. יש אירועים בכל יום ואני מצפה מבני אדם שימשיכו לנהוג כבני אדם. היום אני יודע איזה ספין עשו מזה. כשאהיה רמטכ"ל בפעם הבאה לא אעשה זאת".

 

"לשני הצדדים אינטרס לשמור על השקט" (צילום: רויטרס)
"לשני הצדדים אינטרס לשמור על השקט" | צילום: רויטרס