פחות משנתיים לאחר שהשתחרר מהשירות הצבאי כקצין קרבי בנח"ל, דין יששכרוף חזר לראשונה לחברון, מפוכח יותר. הוא הגיע לחברון על מנת לדבר על מה שהוא מכנה "טשטוש הגבולות" בין המתנחלים לחיילים. יששכרוף גם מסר על כך עדות לארגון שוברים שתיקהף והיום הוא מדבר על המגע הזה, למשל סביב שולחן השבת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הולכים למתנחלים לאכול חמין של שבת וכך יוצא שכמעט כל הפלוגה וכל מי שלא במשימות נכנס לבית של ברוך מרזל", סיפר יששכרוף. "העניין הוא שאין ארוחות חינם. כשברוך מרזל מארח אצלו חיילים הוא מדבר על הדעות שלו, על מיני סיפורים שהמסר העיקרי שלהם הם 'תיכנסו בהם' ו-'הם מבינים רק כוח'".

במפגש בין דין ומרזל שהתקיים בשכונת תל רומיידה, תקף מרזל את יששכרוף. "התחלת לעבוד בתור בוגד מקצועי?", תהה. "אתה עובד בשביל האויב".

"עד לפני שנתיים הבאת לי חמין בשבתות", השיב לו הקצין המשוחרר. "אתה לא אוהב חיילי צה"ל שהופכים לאזרחים ורוצים לספר מה קורה פה. אתה הסיבה שהערבים פה מסכנים".
"הלוואי ואני הייתי הסיבה", ענה מרזל. "מי שאויב שלי צריך שירגיש כאב. צה"ל מגן על הערבים".

הטענה כי ארוחות כאלה התקיימו אינה מוכחשת. בחקירתו של אלאור אזריה, החייל היורה בחברון, הוא נשאל על ידי החוקר האם היה קשור לארגון ימין קיצוני. "יש לי לייק על ברוך מרזל אבל אין לו ארגון", ענה לו אזריה. "יש לי לייק עליו כי הוא היה מארח אותנו כל שבת אצלו בבית. היינו אוכלים אצלו ארוחת צהריים. הוא בן אדם טוב".

מתנחלים בחברון (צילום: רויטרס)
מתנחלים בחברון | צילום: רויטרס

גם יששכרוף מתאר תמונה דומה, אך מוסיף כי מלבד אוכל, מרזל מטיף לחיילים על השקפת עולמו. "כשברוך מרזל מארח חיילים הוא מדבר גם על הדעות שלו", הוא מציין. "החיילים אוכלים ארוחה וסביבם סטיקרים של כהנא צדק, תמונות של הרב כהנא. זה הכל מסרים שחותרים תחת המסרים של הפיקוד".

בחודש שעבר פורסם בחדשות 2 מכתב ששלח ארגון שוברים שתיקה לרמטכ"ל גדי איזנקוט ובו טענות של חיילים משוחררים על טשטוש גבולות כמו פקודות בלתי חוקיות של הרבש"צים ביישובים והשפעה של המתנחלים על החיילים המשרתים בשטחים.

החייל אלאור אזריה שמואשם בהריגת מחבל (צילום: חדשות 2)
אלאור אזריה | צילום: חדשות 2

אתמול התקבלה בשוברים שתיקה התשובה מלשכת הרמטכ"ל על הביקורת שהשמיעו על ההשפעה של המתנחלים. לגבי המפגשים בבתי מתיישבים נכתב בין היתר כי "פיקוד המרכז אינו אוסר באופן גורף השתתפות באירועים מטעם ההתיישבות הישראלית או התארחות של חיילים בבתי תושבים. הדבר מאושר במקרים מסוימים כחלק ממערכת יחסים מבוקרת בין הצבא לבין האזרחים עליהם הוא מגן".

לשכת הרמטכ"ל גם הדפה את הטענות על פקודות שניתנות על ידי הרבש"צים. "יודגש כי לרבש"צים אין סמכות פיקודית או היררכית כלפי חיילים והם נפרדים משרשרת הפיקוד בהיותם גורם ממונה מטעם המפקד הצבאי המפעיל סמכותו בהישמע להנחיות הדרג הצבאי".