34 ימים ארכה מלחמת לבנון השנייה, הארוכה ביותר עד אז במלחמות ישראל, מאז מלחמת העצמאות. החל מהערב (שלישי) תשודר במהדורה המרכזית סדרת כתבות מיוחדת, במלאות עשור למלחמה, במהלכה כתבי ופרשני חדשות 2 בוחנים את השאלות שנותרו פתוחות ומהדהדות מאז.

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

כעשור חלף מהיום שבו ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט הכריז כי "יש רגעים בחייה של אומה שבהם היא מחוייבת לומר 'עד-כאן!'". המלחמה ההיא הסתיימה ב-119 חיילים הרוגים, 44 אזרחים, 4,000 רקטות שנחתו על העורף, כשצה"ל החזק והעצום לא מצליח למנוע את הירי עד היום האחרון.

במשך 20 שנים מנהל ברק מאירי את המטעים של קיבוץ מנרה, ביניהם גם כרם שנמצא ממש על גבול לבנון מול בתי העיירה מיס אל-ג'בל. "לפני המלחמה, בכל האזור הזה הסתובבו אנשי חיזבאללה בלי בעיה", סיפר. "ראית אנשים מסתובבים עם נשקים, עם מצלמות, בודקים, הם הסתובבבו חופשי. אחרי המלחמה ובעשר השנים האחרונות אתה לא רואה אותם ואתה מרגיש הרבה יותר בטוח".

בהקשר זה, שר הביטחון דאז עמיר פרץ, ממשיך לעמוד על כך שישראל ניצחה במלחמה. "איזו מלחמה היתה זוכה לכזאת הטלת ספק אחרי שעשר שנים אנחנו נמצאים במציאות חדשה", אמר.

מנגד, העיתונאי לשעבר וחבר הכנסת עופר שלח, מצנן את ההתלהבות ומבקש לבחון תמונת המצב שלאחר המלחמה במלואה. "אנחנו מתגאים בהישג הצבאי הגדול של המלחמה ההיא - השמדת הטילים לטווח ארוך ובינוני של חיזבאללה, אך היום יש לארגון פי מאה ופי אלף ראשי נפץ וטלים מהטווחים האלה שמכוונים לישראל. גם זה מבחן התוצאה".

סדרת הכתבות המיוחדת תשודר החל מהערב ב-20:00 במהדורה המרכזית של חדשות 2.