מתיחות בהר: "חוסר אכיפה ונחישות" (צילום: רויטרס, חדשות)
האיסור על הח"כים יוסר | צילום: רויטרס, חדשות
במשך שמונה חודשים לא דרכה רגלו של חבר כנסת, מוסלמי או יהודי, בהר הבית. האיסור הגורף הוטל בניסיון להרגיע את הרוחות בתחילתו של גל הטרור, אך בקרוב הדבר צפוי להשתנות. ועדת האתיקה תתכנס בכדי לבטל את האיסור, לאור מתווה חדש שגובש שיאפשר לח"כים הערבים והיהודים לשוב אל ההר, בתום חודש הרמדאן.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

האיסור על עליית ח"כים מכל הדתות להר הבית הוטל כבר בימיו הראשונים של גל הטרור מתוך ניסיון להרגיע את השטח. כך, על הח"כים המוסלמים נאסר להתפלל, ואילו הח"כים היהודיים עליהם נאסר להתפלל במקום בימים כתיקונם, לא יכלו אף הם לעלות למקום. 

בשל כך, ח"כים מוסלמים פנו בשבועות האחרונים ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, ואיימו שאם האיסור לא יבוטל, הם יעלו בכל מקרה בחודש הרמדאן. הרציונל שעמד בבסיס דרישתם, וגם בבסיס טענותיהם של הח"כים היהודים מימין הוא שקיימת בעייתיות בכך שח"כים יופלו לרעה לעומת אזרחים מן השורה, בעוד המצב הסטנדרטי אמור להיות הפוך בשל החסינות המהותית ממנה נהנים הח"כים.

(ארכיון) (צילום: רויטרס)
(ארכיון) | צילום: רויטרס

בעקבות הפנייה, גובש מתווה מיוחד לפיו יוכלו הח"כים הערבים לעלות ולהתפלל בהר הבית בשבוע האחרון של הרמדאן, אם המצב הביטחוני יהיה שקט ויאפשר זאת. לאחר חג הרמדאן, יוכלו גם הח"כים היהודים לעלות אל ההר אם יחפצו בכך.

המתווה הועלה כבר בשבוע שעבר בפגישה של יו"ר הכנסת עם מפקד משטרת מחוז ירושלים, בה השתתף ככל הנראה גם מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך. בהקשר זה, ועדת האתיקה של הכנסת תכונס כבר מחר בכדי להסיר את האיסור שהטילה לפני חודשים ארוכים על עליית הח"כים להר הבית.