חוזרים למסעדה בה אירע הפיגוע הרצחני - ולא נותנים לטרור לנצח: פחות מיממה לאחר פיגוע הירי הקטלני במסעדת "מקס ברנר" שבמתחם שרונה בלב תל אביב בו נרצחו 4 בני אדם, חזרו הבוקר (חמישי) לקוחות לבר השוקולד הנודע והתעקשו להמשיך בחייהם כרגיל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"התחושה לבוא לכאן יום אחרי היא תחושה מעורבת", מספרת רעות, שהגיעה הבוקר למסעדה. "עצוב לנו וקשה לנו על מה שקרה במדינה ובעיר האהובה שלנו. התחושה מאוד לא נעימה לדעת שאתמול היו כאן מחבלים שיצאו למסע הרג, אבל אנחנו נשב פה במקום הזה ונמשיך לחיות - ואף אחד לא יעצור אותנו".

"אני מאוד עצובה שדברים כאלה קורים, שאנשים מתו כאן ככה סתם", מספרת חני, שבחרה אף היא להגיע הבוקר לסניף ולאכול בו. "אסור לנו לשנות את אורח החיים שלנו רק בגלל שיש אנשים שחושבים שהדרך היחידה לפתור בעיות זה להרוג אנשים".

"אני מרגישה מצוין ואנחנו נחזור לפה ולא ניתן לתולעים האלה לנצח אותנו", הוסיפה מרים, שהגיעה אף היא הבוקר למתחם שרונה. "אני אחות וראיתי את כל האירועים והמראות הקשים ממלחמת ששת הימים ועד עכשיו. אסור לנו לפחד, להפך צריך לתת גב ולהראות שאנחנו פה. זו המדינה שלנו ואין לנו לאן ללכת".

אזרחים הקימו פינת זיכרון: "זוכרים את ההרוגים - וחייבים להמשיך בחיים"

והיו גם אזרחים שהגיעו למתחם על מנת להדליק נרות נשמה לזכר הנרצחים: "קמתי בבוקר עם חלל בנשמה ואמרתי שאני חייב לעשות מעשה ולהדליק נרות", סיפר לירון, תושב תל אביב שמתגורר קרוב מאוד למתחם שרונה. "מסתבר שבדיעבד הקמתי כאן את פינת הזיכרון, מהמסעדה הציבו כאן דגל ואני הבאתי את הנרות והפרחים. קשה לי עם העובדה שאנשים יושבים הבוקר במקום שבו רק לפני כמה שעות נרצחו אנשים".

אזרחים הגיעו למסעדה בה אירע הפיגוע (צילום: חדשות 2)
אזרחים הגיעו למסעדה בה אירע הפיגוע | צילום: חדשות 2

ח"כ ד"ר מייקל אורן ממפלגת כולנו, שהגיע אף הוא למסעדה ביממה שלאחר הפיגוע ואמר כי יש לחזור ולבדוק את הסדרי הביטחון שבמתחם שרונה. "זה אירוע שעל פי כל הסימנים הוא שונה מרוב הפיגועים שראינו מאז אוקטובר האחרון, נראה שהפעולה הזו נעשתה לאחר הכוונה ופקודה".

ח"כ אורן הדגיש כי הוא פועל במישור הבינלאומי ומתראיין לרשתות הזרות: "ב-CNN העלו לאתר שלהם שמדובר בשני מחבלים, אבל סייג את המילה טרוריסטים שהייתה בהתחלה במרכאות. הם נסוגו מזה מאז והגיעו גינויים מרחבי העולם, לאט לאט מחלחלת התודעה שאלה שרצחו ישראלים חפים מפשע, פועלים בדיוק כמו אלה שרוצחים אזרחים חפים מפשע בבריסל ובמקומות נוספים".

באופוזיציה מתחו ביקורת על הממשלה: "מילים בומבסטיות לא יובילו לפתרון"

"באנו לכאן לומר שהחיים ממשיכים שהטרור לעולם לא יגבר עלינו שאנחנו צריכים לתת דוגמה שוב ושוב לכך שהחיים בעיר הזו ובכל רחבי מדינת ישראל נמשכים תמיד וששום טרור לא יוכל לנו לעולם בשום צורה ואופן", אמר יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, שהגיע הבוקר לזירת הפיגוע.

"ישראל נמצאת כבר שנה בגל טרור קשה מאוד, כל מה ששמענו בשנה הזו זה רק ריבים ומלחמות בקבינט המדיני-ביטחוני, מן הראוי היה שיקבל גם החלטות אסטרטגיות, אני לא מאמין במילים בומבסטיות ולא חושב שהן יפתרו את הבעיות שבפניהן אנו ניצבים ואת מעגל הדמים. צריכים להינקט צעדים אמיתיים גם ברמה הביטחונית וגם ברמה המדינית".

פיגוע ירי במתחם שרונה בתל אביב (צילום: רויטרס)
שוטרים במתחם שרונה, הבוקר | צילום: רויטרס

למקום הגיעה גם חברת מפלגתו של הרצוג, ח"כ איילת נחמיאס-ורבין, שהתיישבה אף היא במסעדה בה אירע הפיגוע: "הקיבה אמנם מתהפכת, אבל אנחנו חייבם להיות פה וחייבים להמשיך. אנחנו זוכרים את ההרוגים גם בזמן שאנחנו יושבים פה, מחבקים את הפצועים ואת המשפחות אבל אין לי ארץ אחרת ואין דרך אחרת".

נחמיאס-ורבין לא חסכה גם כן ביקורת מהממשלה: "מבעית לחשוב שאנחנו לא בטוחים בשום מקום במדינה הזו. אני שואלת את עצמי מה עושה ממשלת הימין-כלום הזו. זה רגע מבחן מאוד קשה, אני לא חושבת שתל אביב שונה מירושלים או מכל אחר במדינה. את השאלות הקשות צריך להפנות לממשלה שלא מבטיחה שום דבר חוץ מהמשך הפיגועים".