פעילי חמאס, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"הזרוע הצבאית מתעצמת" | צילום: רויטרס, חדשות

צה"ל נערך להסלמה הבאה בדרום - מה הסבירות לעימות חדש? גורם ביטחוני בכיר הבהיר היום (חמישי) כי ישראל השלימה בתקופה האחרונה את כל ההכנות האופרטיביות לאפשרות של הידרדרות בסבב הסלמה נוסף בדרום. בתוך כך, הערב ייערך תרגיל רחב היקף בקיבוץ ארז בעוטף עזה - במהלכו תתורגל אפשרות של חדירה לשטח ישראל. את התרגיל עורכת עמותת "מגן יהודה" בשיתוף גורמי ביטחון, רפואה וחירום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הגורם ציין כי תכניות מבצעיות אושרו לנוכח האפשרות לעימות, אך לדבריו חמאס רחוק ממלאי הרקטות והנשק שהיה בידיו לפני ימי צוק איתן. כמו כן, הבהיר הבכיר, "חמאס מורתע". עוד הדגיש הבכיר כי כי בגלל האפקטיביות של בלימת הברחות הנשק, חמאס לא הצליח לשחזר את הכמות והאיכות של הרקטות שהיו ברשותו ב-2014, לפני מבצע "צוק איתן".

במקביל, סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת על פעילות של דחפורים בגבול הרצועה - אך בישראל הבהירו כי "פעילות כלים הנדסיים על גבול הרצועה מתבצעת על בסיס יומי ובכל הגזרות". על פי הדיווח הפלסטיני, בולדוזרים ישראלים נכנסו לשטח רצועת עזה ושיטחו חלקת אדמה באזור רפיח: כמו כן דווח כי מל"טים ישראליים ריחפו מעל האזור. 

מאגר ואיכות הטילים - פחות מבעבר (צילום: רויטרס)
מאגר ואיכות הטילים - פחות מבעבר | צילום: רויטרס

חמאס מייצר מזל"טים בעזרת ידע אירני

למרות הפגיעה ביכולות הארגון, בישראל יש עדיין חשש מעימות - על רקע מצבו הכלכלי הקשה, הבידוד הבינלאומי והמאמץ של ארגון הטרור לנסות ולהסיר את המצור על הרצועה. על כן, לדברי הגורם, בישראל מחשבים בזהירות כל צעד שננקט מול הארגון. על פי ההערכות, המאמץ של חמאס הוא לנסות ולייצר פיגועים ביהודה ושומרון ולהתעצם צבאית. "חמאס מורתע ומנסה לשמור על שקט: המטענים האחרונים לאורך הגדר שהופעלו היו של ארגונים סוררים ולא של חמאס", הוסיף הגורם בנוגע לאירועים האחרונים סמוך לגדר.

הבכיר ציין כי ישנם מספר סימנים מדאיגים, בהם התעצמות של הזרוע הצבאית - שלעיתים אף פועלת ללא תיאום עם הזרוע המדינית. חמאס הכפיל את גודלה של יחידת הנוח'בה, שייעודה לפעול בשטח ישראל במקרה של עימות כולל. עם זאת, חמאס נמצא במצב כלכלי קשה והוא נאלץ לשלם לבכיריו בהעברת אדמות על שמם.

עוד עדכן הגורם כי נתיבי ההברחות מרצועת עזה הצטמצמו במידה רבה, וחמאס מרחיב את הייצור המקומי - לרבות מטוסים זעירים ללא טייס על פי ידע אירני.

חמושי חמאס (צילום: רויטרס, חדשות)
"מורתע אבל מתכנן פיגועים" | צילום: רויטרס, חדשות

הגורם גם מתח ביקורת על ההחלטה האמריקנית לצאת באופן חלקי מסיני: "זה מסר רע שמראה כניעה לטרור ולא רצוי מבחינת ישראל". לדבריו, ברקע הצעד ניצב שיתוף הפעולה שמקיים חמאס יחד עם מחוז סיני של דאע"ש, שמסייע לחמאס להכניס נשק לרצועה. הגורם הדגיש כי פעולות ההברחה זכו עד כה להצלחה חלקית ומוגבלת, נוכח הפעילות האפקטיבית של הצבא המצרי בזירה.

כמו כן, הדגיש הגורם, חמאס מנסה לבנות שיתוף פעולה שיאפשר לו לבצע ירי או פיגועים מגזרת סיני לשטח ישראל - כזירה נוספת במקרה של הידרדרות ומערכה.

איום מסיני - המלחמה בדאע"ש (צילום: רויטרס)
החשש: סיני יהפוך לזירה נוספת | צילום: רויטרס

כיצד נערך חמאס ללחימה עתידית מדרום? לדברי הגורם, הזרוע הצבאית של הארגון בראשותו של יחייע סינוואר - שר הביטחון בפועל של חמאס - היא זו שמקיימת את הקשר עם דאע"ש בסיני. "אל מול הפרובוקציות בגדר בירי או הפעלת מטענים, ישראל מפעילה מדיניות תגובה בשיקול דעת - לא מגיבים לכל אירוע", הוסיף. הבכיר הדגיש כי במערך השיקולים נבחנות גם הפעולות שחמאס נוקט מול הכוחות הסוררים, אם כי הארגון עדיין מהווה את הכתובת והריבון ברצועה.