החרפה נוספת ביחסים המתוחים בין ראש הממשלה לשר הביטחון: השר משה (בוגי) יעלון נאם הערב (ראשון) בקבלת הפנים המסורתית לרגל יום העצמאות בבסיס הקריה בתל אביב, שם קרא לקצינים בכירים בצה"ל להביע את דעתם - "אף אם הם חולקים על רעיונות ועמדות שהפיקוד הבכיר או הדרג המדיני אימצו". מלבד הגיבוי המלא לסגן הרמטכ"ל, דבריו של יעלון גם מרמזים לראש הממשלה - שתקף את ההתבטאות של אלוף יאיר גולן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו התייחס הערב לנאומו הנוקב של יעלון, דחה את הביקורת ושב ויצא נגד ההתבטאות של גולן. "ראש הממשלה נותן גיבוי מלא לצה"ל, מפקדיו וחייליו", נמסר מלשכתו. "הוא איתן בדעתו שההשוואה לגרמניה הנאצית הייתה אמירה לא ראויה בעיתוי לא ראוי וגרמה לישראל נזק בזירה הבינלאומית. מפקדי צה"ל אומרים את דעתם בחופשיות, בפורומים הרלוונטיים ובנושאים שתחת אחריותם. צה"ל הוא צבא העם וצריך לשמור אותו מחוץ למחלוקות פוליטיות".

יעלון, נתניהו וליברמן בכנסת, ארכיון (צילום: פלאש 90 מרים אלסטר)
יישבו שוב ביחד בכנסת? | צילום: פלאש 90 מרים אלסטר

גורמים בסביבתו של השר יעלון הביעו היום חשש עקב הפנייה הפומבית של ראש הממשלה ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן להצטרף לממשלה. בשל ההחרפה ביחסים בין נתניהו ליעלון, בסביבת שר הביטחון חוששים כי ראש הממשלה יציע את תיק הביטחון לליברמן - ויעלון ייאלץ לעבור למשרד החוץ.

יעלון: "מאבק על דמותה של החברה הישראלית"

"הערב אני שב ודורש מכם ומפקודיכם: המשיכו לומר את אשר על ליבכם, עשו זאת גם אם הדברים אינם חלק מהזרם המרכזי", אמר יעלון לבכירי הצבא באירוע קבלת הפנים. "אל תחששו, אל תהססו, אל תירתעו. הוסיפו להיות אמיצים לא רק בשדה הקרב אלא גם סביב שולחן הדיונים. צבא טוב הוא צבא שמפקדיו חשים בטוחים ביכולתם לומר את דעתם בכל עת. הוסיפו לפעול על פי מצפון אנושי ולא לנהות אחר כיוון הרוח".

נתניהו ויעלון (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
החרפה נוספת ביחסים | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"ערכי צה"ל מלווים אותנו מאז הקמתו והתעצבו במהלך השנים", הוסיף. "המוסר, טוהר הנשק, יכולתנו לחקור ולתחקר ולהודות בטעויות הם הבסיס לצבא איכותי ובריא. צה"ל ערכי וחברת מופת הולכים שלובי זרוע זה עם זו. חברת מופת המקדשת את החיים ונאבקת בכל כוחה בגזענות, באלימות, באלימות, בהפרדה. חברה הנלחמת באופן חסר פשרות בהדרת נשים, בהטרדות המיניות כלפיהן, ובהפיכת המתלוננת והמוטרדת לנאשמת".

"צה"ל היה ונותר כור ההיתוך המרכזי של מדינת ישראל, וככזה עלינו לשמור עליו מכל משמר ולא לאפשר חדירת גורמים אלימים ומסיתים לתוכו, או כאלו המשפיעים על חייליו", אמר. "בחודשים האחרונים אנו מוצאים עצמנו נאבקים מול מיעוט קיצוני, הפועל בשטח וברשתות החברתיות. חלקו הסתנן גם לזרם המרכזי בחברה, בכסות ובמסווה, והוא מנסה להשפיע על דמותו ועל ערכיו של צה"ל. זהו מאבק משמעותי מאין כמותו, אולי החיוני והחשוב ביותר מזה שנים ארוכות. לא רק על דמותו של צה"ל, אלא גם על דמותה של החברה הישראלית".

"אין זה עניין של ימין או שמאל, שכן הרוב השפוי בחברה הישראלית חותר לשמור על צה"ל ערכי ועל חייליו ומפקדיו מוסריים ואנושיים. הם אכן כאלו, ואם יש חריגות - אנו יודעים לטפל בהן בנחישות, ולא לאפשר יד קלה על ההדק, התלהמות ונקמנות או אבדן עשתונות. אנו נגבה את מי ששוגה בתום לב, אך לא נהיה סובלניים כלפי מי שחורג מסמכות ופועל בניגוד לחוק ולערכים".

בתוך כך התפרסמו היום דברים שאמר יאיר גולן לפני עשור כשהיה מפקד אוגדת איו"ש. במפגש עם צעירים מהציונות הדתית הוא התריע מפני הידרדרות מוסרית בקרב לוחמי צה"ל: "בלתי נסבל שניטול חיים של אזרחים שלא בצדק".

המפגש הזה התקיים במכינה הקדם צבאית "מגן שאול" שבנוקדים, כשנה אחרי הוצאתה לפועל של תוכנית ההתנתקות. השיחה החלה בסקירה ביטחונית, אבל תוך זמן קצר היא התגלגלה לוויכוח - שבמרכזו המוסריות המצופה מחיילי צה"ל. במשך עשור היא נשמרה ולא פורסמה, אלא שכעת בעקבות הסערה שבה היה מעורב גולן, היה מי שבחר להציף את הדברים. "מי שלובש מדים תפקידו לסכן את חייו למען שאלו שאינם לובשים מדים - יחיו בשלווה. אין לי שום בעיה עם זה", אמר גולן.