אחר הצהריים (שלישי) מת מפצעיו מלאכי משה רוזנפלד, אחד הצעירים שנפצעו בפיגוע הירי אמש בצומת שבות רחל שבבנימין. רוזנפלד, בן 26 מהיישוב כוכב השחר, הובהל בלילה לבית החולים שערי צדק בירושלים במצב קשה, ובמהלך כל הלילה והיום נלחמו הרופאים על חייו, אך לבסוף נאלצו לקבוע את מותו. הלווייתו תערך מחר ב-11:00 בכוכב השחר. שלושה מחברים שנפגעו בפיגוע עדיין מאושפזים בבית החולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה אסון לאומי גדול. תודה לכל אלה שהתפללו והתחננו להציל אותו", אמר בעצב אליעזר רוזנפלד, אביו של מלאכי שמת הערב מפצעיו. "גידלתי בחור שאפתן, חכם ברמות עם אינטליגנציה כל כך גבוהה. הוא יצא לשחק כדורסל, תחרות בין יישובים, ולא חזר. זה בושה שזה מה שקרה במדינה שלנו".

אמש, סמוך לשעה 23:00, נפתחה אש מרכב חולף לעבר ארבעה ישראלים שנסעו במכונית סמוך להתנחלות שבות רחל. פרמדיקים של מגן דוד אדום שהוזעקו לזירה העניקו טיפול לארבעה פצועים ופינו אותם לבית החולים כשמצבו של רוזנפלד קשה ומצבם של שלושה פצועים נוספים בינוני. זמן קצר לאחר האירוע פתחו כוחות הביטחון בסריקות אחר חשודים בביצוע הירי. יחד עם זאת, ההערכות הן כי האחראים נמלטו בנסיעה מהירה מהמקום ולא ניתן יהיה לאתרם בשלב זה.

הרכב לאחר פיגוע הירי (צילום: סוכנות הידיעות תצפית)
הרכב שנפגע בפיגוע | צילום: סוכנות הידיעות תצפית

הערב אירעה תקרית ירי נוספת, הפעם במעבר קלנדיה, צפונית-מערבית לירושלים. מאבטחים במחסום זיהו פלסטיני שהתקרב לעברם מכיוון מחנה הפליטים ופתח בריצה, תוך שהוא קורא "אללה אכבר". הם קראו לו לעצור, ירו ירי אזהרה באוויר ולאחר שלא הפסיק - ירו בו ופגעו בו. הוא פונה במצב קשה לבית החולים שערי צדק בירושלים.

ארכיון
תקרית הירי בקלנדיה | צילום:
פיגוע במחסום קלנדיה
צילום:

בתוך כך הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים על החמרת תנאי הכניסה לתפילות הרמדאן בהר הבית בעקבות הפיגועים האחרונים. כניסתם של גברים מתחת לגיל 50 ונשים בגילאי 16-30 לירושלים תתאפשר על בסיס היתרים בלבד.

שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) קרא לראש הממשלה לכנס מיידית את הקבינט המדיני-ביטחוני בתגובה לגל הפיגועים האחרון. אריאל קרא לבטל את ההקלות לפלסטינים לרגל חג הרמדאן ואמר: "חוסר תגובה ראויה יעביר מסר לארגוני הטרור שדם אזרחי ישראל הינו הפקר".

פצוע מהפיגוע בבנימין: "חששנו שהם יבואו לוודא הריגה"

הבוקר שחזר יאיר הופר (26), אחד הפצועים בפיגוע הירי שנפצע באורח קל, את מה שאירע. "חזרנו בסביבות 11 בלילה ממשחק כדורסל בעלי", אמר הופר. "ברכב שלנו היינו ארבעה אנשים ונקלענו למארב, אני משער שמתוכנן, הרכב של המחבלים נסע לידינו לאט. ירו בנו לא מעט כדורים ואז הוא המשיך עוד קצת והתעכב. לדעתי הם עוד שקלו את האפשרויות שלהם ואז החליטו לברוח. אולי בגלל הרכב שהיה מאחורינו".

הופר וחבריו ישבו בתוך הרכב עם פצעי ירי וניסו להזעיק עזרה: "החשש הכי גדול היה שהם יבואו שוב לוודא הריגה. זה החשש שליווה אותי תוך כדי יחד עם הדאגה מהפציעות שלי ושל שאר החברים, חששנו שהם יחזרו. דאגתי שכולנו נהיה בסדר לא היו לנו הרבה אפשרויות וקיוונו לטוב".

מלבד הפציעות, הופר הסביר כי הירי לעברו פגע בתחשות הביטחון שלו - וזעם על תגובת הרשויות לאיום על יהודים: "אם הילדים שלי בני שלוש ושנה היו איתי ברכב והיו מקבלים את אותם כדורים זה לא היה נגמר טוב. אני דורש שהממשלה תעשה כל דבר על מנת להרתיע ולמנוע מהמחבלים את הרצון לבצע פיגועים כאלה".