אילוסטרציה
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

בעקבות השימוש הגובר של חיילי צה"ל בעבר ובהווה ברשתות החברתיות - עולה גם החשש מפני חשיפה מידע, במתכוון או שלא, לגורמים עוינים. בשל כך החליטו לאחרונה בצבא להילחם בתופעה, ולהכניס הוראה חדשה עם משמעות משפטים רחבה: כל החיילים המשתחררים משירות יחתמו על הצהרה, המחייבת אותם משפטית, שלא לחשוף מידע מסווג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההוראה, שנכנסה לתוקף לאחרונה, מחייבת כל חייל או משרת קבע המשתחרר מצה"ל לקבל תדריך לגבי האיסור על מסירת ידיעות צבאיות לידי גורמים בלתי מוסמכים. בנוסף, בסיום התדריך נדרש המשתחרר לחתום על הצהרה להימנע מחשיפת מידע מסווג אשר מתויקת בתיקו האישי.

"עיגון החובה על עריכת התדריך נועדה להגביר את המודעות לחשיבות של שמירת ביטחון המידע גם לאחר השחרור", אמרו בצה"ל על ההוראה שנכתבה על ידי גורמי ביטחון המידע באגף המודיעין בסיוע הפרקליטות הצבאית.

הטופס יותאם לסוג השירות של החייל

התדריך מותאם לכל משתחרר בהתאם למידע אליו נחשף במהלך שירותו ואופי היחידה בה שרת. כך למשל חייל שמשרת ביחידה מסוימת באגף המודיעין יקבל תדריך שונה מחיל ששירת ביחידה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, לדוגמא. על פי גורם צבאי, מדובר בתצהיר שלו חשיבות משפטית גדולה במידה ואותו חייל או חיילת יחשפו מידע שלא כדין. "זה בא בעקבות מספר מקרים בעבר בהם חיילים חשפו מידע מסווג".

רק לאחרונה הותר לפרסום כי שני חיילים הוציאו מהצבא מידע שלא כדין, והנושא מצוי בהליכים משפטיים. במערך ביטחון המידע מציינים כי בשנים האחרונות יש הסברה גדולה הרבה יותר בקרב חיילים בנושא אי חשיפת מידע.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv