סגן איתן (צילום: חדשות 2)
החייל המעוטר, סגן איתן | צילום: חדשות 2

פרסום ראשון: סגן איתן פונד, שקיבל את עיטור המופת לאחר שנכנס למנהרה אליה נחטף הדר גולדין ז"ל במבצע "צוק איתן", ייכנס בקיץ לתפקיד חדש. לחדשות 2 נודע כי פונד בן ה-24 ימונה למפקד פלוגה בגדוד "תומר", הגדוד החרדי של חטיבת גבעתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את ההחלטה על השיבוץ קיבל המח"ט היוצא של גבעתי, אל"מ עופר וינטר, במטרה להפוך את הגדוד לאטרקטיבי ובעל אופי קרבי יותר שימשוך אליו צעירים חרדים. גדוד "תומר" הוא גדוד חדש יחסית, הפועל במתכונת דומה לנח"ל החרדי בתוך חטיבת גבעתי. בחטיבה אמרו שהמהלך נועד גם לחבר את הגדוד החרדי לפעילות החטיבה באופן מלא, ושסגן איתן יפקד על פלוגת ההכשרות בגדוד.

הגיוס הראשון לגדוד היה בחודש אוגוסט 2014, ולגדוד התגייסו אז שלוש פלוגות. חיילים מהגיוס הראשון לגדוד כבר השתלבו בפעילות מבצעית בגבול הצפון. החיילים המגוייסים לגדוד מגיעים מבתים חרדיים "חזקים", והגדוד נחשב בעל רמה דתית גבוהה מאד. בדובר צה"ל אישרו את הפרטים.

סגן איתן בעת קבלת העיטור: "לא פוחדים מאויב שפל ופחדן"

לפני שלושה חודשים קיבל פונד את עיטור המופת על פעולתו לאיתור סגן הדר גולדין ז"ל. "מהיום אנו הופכים למורשת, סימן, אות לכך שצה"ל ועם ישראל ערכיים, חזקים ולא פוחדים מאויב שפל ופחדן - אויב שעל דגלו מתנוסס קידוש המוות בעודנו מקדשים את החיים", אמר בטקס וזכה לתשואות רמות ולמחיאות כפיים מהקהל, שעמד בהתרגשות לנוכח נאומו.

בנאומו אמר הקצין: "לכבוד הוא לי להשתתף במעמד מכובד זה. חמישה חודשים אני מוטרד מאירוע מסוג זה, אם אהיה מוכן ובשל לקבל את הצל"ש בלב שלם. עכשיו אני מבין שלעולם לא אהיה מוכן. אמרתי זאת בעבר ואומר זאת שוב: מעמד זה הוא מעמד מורכב עבורי, המציף רגשות מעורבים וניגודים אישיים וכלליים ובהם עצב ושמחה, גאווה ומבוכה וכמובן חיים ומוות".

פונד השווה את הרגשות המעורבים ל"חיבור שאנו כחברה בחרנו לחבר את יום הזיכרון ליום העצמאות, חיבור המבטא את עוצמת העם ומקור כוחו. כמו שהעם היהודי ראה במהלך ההיסטוריה - רק כאשר זוכרים באמת, למרות הקושי, זוכים להגיע לעצמאות אמיתית".

"זה לא רגע פשוט במיוחד", אמר פונד לפני הטקס. "אנחנו זוכרים את חברינו שנפלו ואת כל המשפחות השכולות. קשה לקבל צל"ש על אירוע כה קשה. אני מקווה שנתגבר על זה, נדע איך להתמודד עם זה".