"לא ידעתי שזה ייצור כזו מהומה": סבתו של החייל האמריקני, שאכל בשר חזיר בבסיס ונענש, הגיבה הבוקר (רביעי) לראשונה לפרשה שהכתה גלים ברחבי העולם. אתמול החליטו בצה"ל לבטל את העונש והודו כי טעו בטיפול בנושא, והסבתא טענה כי בעבר "הצבא לא חיטט לחיילים בחבילות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני נתתי לו בסך הכל נקניק, ידעתי שיש חזיר. לא ידעתי בחיים שזה יגרום למהומה כזאת - הייתי בצבא בצעירותי ולא זוכרת שהיו בעיות כאלה", סיפרה הסבתא בשיחה עם חדשות 2 Online. "אף פעם לא שלחתי חזיר בעבר, אני מודה, אבל הפעם היה לנו איזה טקס ביכורים שחילקו את הנקניקים, ואמרתי לו 'בוא שיהיה לך משהו כיפי לאכול'".

"לא עושים דווקא"

"אמרתי לו שזה חזיר ושישים לב שאם יש מישהו שלא אוכל שיאכלו בצנעה. הוא ציין שזה חזיר ואכל בצורה דיסקרטית, אבל מישהו שמע וסיפר למפקדים", הוסיפה. הפרשה שפורסמה לראשונה על ידי כתבת קול ישראל כרמלה מנשה עוררה הדים בעולם והובילה לביטול העונש, אך לדברי הסבתה "זה נראה כמו לעשות פיל מזבוב".

הסבתא סיפרה כי "יש לי בן שחזר בתשובה, ובתוך ביתי אין בשר חזיר, בגלל הבן שחזר בתשובה. אנו רגישים לנושא הזה, ולא עושים דווקא. כולם יכולים לחיות אחד עם השני ברגישות ולקבל את האחר. הילד נהג בצורה נכונה, כדי לא לפגוע במישהו. לא אכין לו יותר סנדוויץ' עם חזיר לצבא".

"זמן בכלא בגלל אכילת חזיר" (צילום: צילום מסך)
"זמן בכלא בגלל אכילת חזיר" | צילום: צילום מסך

הפרשה עורר הדים בעולם: "החייל 'התחזר' והסתבך בבוץ"

בכלי התקשורת הזרים הביעו עניין רב בסערת החייל: בין השאר, הידיעה סווגה על ידי סוכנות הידיעות המובילה רויטרס כ"ידיעה מוזרה/ביזאר". בהמשך הידיעה נכתב: "זעקה חילונית בישראל הצילה חייל אמריקני ממאסר".

סערת החזיר ברשת (צילום: צילום מסך)
סערת החזיר ברשת | צילום: צילום מסך

כלי תקשורת רבים סיקרו את סיפורו של החייל ממוצא אמריקני - שלבסוף בוטל עונשו: בסוכנות הידיעות AP טענו כי החייל "יצר צחנה עזה כשהפר את חוקי הכשרות של הצבא, כשאכל כריך עם חזיר במדים".

תמונות אילוסטרציה יצירתיות לפרשה בעולם (צילום: צילום מסך)
תמונות אילוסטרציה יצירתיות לפרשה בעולם | צילום: צילום מסך

ב-CBS האמריקנית הדגישו את מוצאו של החייל, והוסיפו בהלצה: "חייל שנולד בארצות הברית נמצא עמוק בבוץ לאחר ש'התחזר' במהלך אימון". סוכנויות הידיעות גם התייחסו בהרחבה להתנצלות הפומבית של דובר צה"ל מוטי אלמוז, שנתפסה כצעד חריג בהשוואה לנהלים הקיימים במערב בין הצבא לבין התקשורת.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני