"העשירים יוצאים, אני נשאר לשמור" (צילום: סוכנות תצפית)
ארכיון | צילום: סוכנות תצפית

צה"ל ומשטרת ישראל הכריזו היום (שלישי) על שטח צבאי סגור בצפון-מזרח רמת הגולן כדי להגביל תנועת אזרחים. הצעד החריג בא על רקע הקרבות העזים בחלקה הסורי של צפון רמת הגולן והחשש בישראל מהפגנות של הדרוזים סמוך לגדר הגבול. המשטרה פרסה מחסומים בצמתים סער, וואסט ובר און, אך זמן קצר לאחר שהוכרז על המהלך הוסר צו השטח הצבאי הסגור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש המועצה האזורית גולן אלי מלכה מתח ביקורת חריפה על ההחלטה ודרש לבטלה באופן מיידי. "אין כל סכנה שנשקפת לעין שמצריכה הכרזה של שטחים נרחבים בגולן כשטח צבאי סגור", אמר. "מדובר בהחלטה שנעשתה ללא חשיבה מעמיקה וללא כל סיבה הגיונית בשיא עונת התיירות".

הוא הדגיש כי "אם צריך למנוע מגורמים שונים להגיע לכפרים הדרוזים בצפון הגולן, ניתן לעצור אותם בדרך לגולן". מלכה קרא לכל המטיילים אשר תכננו להגיע מחר לגולן, לממש את החלטתם ולבוא לטייל.

צופים בדאגה לעבר סוריה, השבוע
משקיפים על הקרבות | צילום:

ביממה האחרונה נערכים קרבות עזים ברמת הגולן הסורית, סמוך לכפר הדרוזי חאדר, בין כוחות המורדים שמגיעים מהכפרים הסובבים לבין צבא אסד.

משעות הבוקר נפוצו שמועות בכפרים הדרוזים בישראל על טבח או סכנה של נפילת הכפר חאדר בידי המורדים. בעקבות כך התחילו להגיע לרמת הגולן לא מעט צעירים וחלק מהם אמרו שייחלצו לסיוע בני עדתם בסוריה.

הפעילות של צה"ל נועדה, בין היתר, למנוע מעבר של הגדר. צה"ל הכין שורת תכניות בהתאם לתרחישים שונים של ההתפתחויות בסוריה. מי שיגיע משטח סוריה אל קרבת הגבול ייענה באופן מיידי בהגנה וגם בסיוע הומניטרי. זה מכוון לתושבים הסורים בכלל, אבל בעיקר לתושבי הכפרים הדרוזים הקרובים לישראל.

דרוזים בגולן משקיפים על סוריה (צילום: חדשות 2)
צופים בדאגה | צילום: חדשות 2

הבוקר התקבצו באזורים הסמוכים לגבול עשרות דרוזים ישראלים, תושבי רמת הגולן, הצופים באמצעות משקפות על הלחימה המתמשכת בצד הסורי. בכל אותה עת נשמעים קולות נפץ רמים, כתוצאה מהירי של שני הצדדים הנאבקים. המשקיפים סיפרו כי הם חוששים לגורלם של בני משפחותיהם.

הקרבות הסמוכים לאוכלוסיה הדרוזית מדאיגים את התושבים הדרוזים בישראל, בגליל ובגולן. הם חוששים מפגיעה באחיהם, דבר שהופך למחושי ככל שהקרבות מתרחבים לגזרתם. בשבועות האחרונים הרבו נציגי העדה להפגין בנושא, תוך שהם קוראים לישראל להציל את בני משפחותיהם שנמצאים בלב הקרבות.

"אנחנו עוקבים באצמעות הפייסבוק והרשתות החברתיות אחרי המצב שם, ומבינים שיש הרוגים ופצועים", אמר אחד מהם לחדשות 2 Online. "זו תחושה של חוסר אונים. אתה רואה מה קורה שם, אבל אתה לא יכול להתקרב, לא יכול לעזור. אנחנו קוראים לצה"ל שלא יתמוך במורדים, ויעזור לשמור על אחינו הדרוזים".

דובר צה"ל: "עוקבים אחר המתרחש, המצב בשליטה"

דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז כתב היום בפייסבוק כי "הבוקר קיימנו הערכת מצב מיוחדת בראשות הרמטכ״ל, רב-אלוף גדי איזנקוט בנושא האירועים בצפון רמת הגולן. עסקנו בהשפעתם של האירועים על הדרוזים בכפרים הסמוכים לגבול ברמת הגולן מתוך שותפות וברית דמים בינינו לבין אחינו הדרוזים במדינת ישראל".