אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר, חדשות)
חיילים בכותל, ארכיון | צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר, חדשות

ראשי הישיבות הציוניות והמכינות הדתיות מביעים היום (שישי) תמיכה רחבה ברבנות הצבאית וברב הצבאי הראשי תא"ל רפי פרץ, נגד ההמלצה על הוצאת רבני היחידות מטקסי השבעות טירונים. במכתב ששלחו לרב פרץ כתבו "הרב הצבאי והתנ"ך הינם חלק בלתי נפרד מטקס ההשבעה של חייל בצה"ל, שהוא הוא צבאה של המדינה היהודית שקמה בארץ ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני כשלושה חודשים קצין החינוך והנוער הראשי (הקח"ר) תא"ל אבנר פז-צוק המליץ לראש אגף כוח אדם האלוף חגי טופולנסקי לבחון מחדש את שילוב הרבנים הצבאיים בטקסים. "אני מוצא טעם לפגם בכך שהדמויות המרכזיות בטקס, לצד מפקד היחידה, הם הרב החילי ורב והיחידה", כתב פז-צוק. "הטקס איננו טקס דתי ואין סיבה שייראה כך".

מלבד הרצון בשילוב רבנים בטקסים, ראשי המוסדות הדתיים הביעו את תמיכתם בתפקידים נוספים אותם מבצעים הרבנים הצבאיים. "אנו קוראים להמשיך ולקדם את הרבנות בפעולותיה להקניית ערכי מסורת, יהדות ורוח לחימה", הוסיפו. "העובדה שהרבנים ירדו לשטח יחד עם הלוחמים במבצע 'צוק איתן' הייתה תעודת כבוד לרבנות והוסיפה עוז ואומץ לחיילי צה"ל במערכה".

הקח"ר בכותל, אתמול (צילום: חדשות 2)
הקח"ר בכותל, אתמול | צילום: חדשות 2


הרב לאו: אפעל להשבת המצב לקדמותו

נוסף לראשי הישיבות והמכינות, גם הרב הראשי דוד לאו אמר כי בכוונתו לפנות לרב הצבאי הראשי כדי לסייע בהשבת המצב לקדמותו. "חיזוקה של הרבנות הצבאית הוא אינטרס של כל מי שמבקש לחזק את המדינה, את צה"ל ואת רוח הלוחמים", הוסיף הרב יהושע ויצמן, ראש ישיבת מעלות ומראשי איגוד ישיבות ההסדר.

אתמול פורסם בחדשות 2 כי לראשונה מאז ההמלצה נערכה ברחבת הכותל המערבי השבעה לטירוני גבעתי ללא נאום של רב, ובאופן תקדימי מי שנשא דברים מול החיילים היה קצין החינוך הראשי. רב הכותל שמואל רבינוביץ' מסר בתגובה כי בכוונתו לקיים דיון בנושא עם הגורמים הרלוונטיים בצה"ל בעניין שינוי הסטטוס קוו הנהוג בהשבעות בכותל.