אחד האירועים הקשים במבצע "צוק איתן" התרחש במוצב בנחל עוז, כשחוליית חמאס הסתננה והצליחה להפתיע את החיילים בפילבוקס. רק שלושה מבין שמונת לוחמי צה"ל שהיו שם נותרו בחיים. התחקיר הצה"לי, בניגוד לרושם הראשוני אחרי האירוע, קבע שהחיילים במקום השיבו אש ונהרגו תוך כדי לחימה. משפחות ההרוגים והלוחמים שניצלו חזרו אל המקום שהפך לקברם של סמל ארז שגיא (19), סמל דניאל קדמי (18), סמל דור דרעי (19), סמל ברקאי שור (21) וסמל נדב ריימונד (19.5) זכרם לברכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זה התרחש ביום ה-20 למבצע "צוק איתן" והפך לאחת התקריות הקשות של הלחימה. השמונה, חניכי קורס מ"כים שקיבלו משימה לאבטח את כניסת הכוחות לשכונת סג'עייה, הוצבו במוצב קטן לא רחוק מהגבול. כל העת שישה נמצאים למטה ושניים במעלה הפילבוקס - צופים מערבה לכיוון עזה.

דור אריב, מפקד המוצב וידידיה קפאח, לוחם נוסף, הם שניים מתוך שלושת הניצולים היחידים מהגיהנום ששרר שם. "ישבנו כולם מאחורי הפילבוקס", מספר אריב. "שמנו לעצמנו צילייה מאולתרת. דיברנו, צחקנו...". לפתע הגיעו היו אנשי חמאס. תשעה מהם הסתננו לישראל דרך מנהרה שנחפרה לא רחוק משם ועשו את דרכם למוצב מצידו הדרומי תוך שהם מנצלים את הבטונדות ושדה החמניות כדי להסתתר ומתעדים כל העת. ידידיה ויהודה, שני החיילים שלמעלה, לא הבחינו בהם.

אריב (מימין) וקפאח
אריב (מימין) וקפאח | צילום:

"פתאום שמענו צעקה מוזרה, אולי בערבית - ואז יריות", מספר ידידיה קפאח. "ישר צעקות בערבית ואז יריות ושוב צעקות. ישר החבר'ה קמו, כל אחד תפס פינה, השיבו אש. אנחנו יורים...אבל לא הצלחנו לנטרל את הירי". חמושי חמאס הקיפו את ששת החיילים שלמטה ופתחו באש תופת משלושה כיוונים בו זמנית. למי שהיה בפנים כמעט ולא היה סיכוי. 

אריב: "הרוב היו עם זקנים ארוכים, שחורים. חלק עם סרטים על הראש של חמאס". קפאח: "פתאום אנחנו שומעים פיצוץ. ירו עלינו RPG". אריב מנסה לרכז את חמשת החיילים שלצידו תחת אש, אלא שמשהו מקדים אותו. בדיעבד - זה מה שהציל את חייו. "פתאום היה פיצוץ מאחוריי, הידיים נשמטו לי לצדדים, הגוף עף קדימה. לא הבנתי מה קורה. איבדתי את ההכרה, נפלתי על הראש. אני לא יודע מה היה בשלב הזה".

ארז שגיא,דניאל קדמי,ברקאי שור,דור דרעי,נדב ריימונד
צילום:
"הנכד שואל: איפה דניאל?" (צילום: חדשות 2)
"הנכד שואל: איפה דניאל?" | צילום: חדשות 2

"הלוחמים השיבו אש, אנחנו יודעים את זה"

לפני שלושה שבועות נחנך בשדמות דבורה, מקום הולדתו של סמל נדב ריימונד ז"ל, "שביל החמישה" לזכר הנופלים. לצד שכול המשפחות וכאב הניצולים מתלווה משהו נוסף - התחושה שעבורם המלחמה עדיין לא הסתיימה. הם נושאים על הכתפיים עננה כבדה שמרחפת מעל שכוללת שמועות על מחדלים, שאננות ועל כך שלא השיבו מלחמה. באמצע - הסרטון ההוא של חמאס שמכווץ את הבטן. כעת, סמל דור אריב, שמשתקם לאחר שנפצע קשה משלושה קליעים, ידידיה, יהודה ובני משפחות הרוגי הפילבוקס - יוצאים למלחמה על האמת שלהם ומבקשים לטהר את שמם של מי שהיו שם וכבר לא יכולים לספר.

"כשאומרים 'פילבוקס' ישר אנשים מעקמים פרצוף. זה הצטייר כאירוע לא טוב. זה רק בגלל שמיהרו ולא שאלו את האנשים הנכונים",הדגיש אריב. אלא שאת התמיכה הם קיבלו דווקא מסגן-אלוף איציק תורג'מן, מפקד עוצבת "געש", שאמר בריש גלי כי הלוחמים שנקלעו לאירוע הקשה "השיבו אש. אנחנו יודעים את זה".

עדנה, אמו של סמל ארז שגיא, מיררה בבכי במוצב: "רציתי לבוא לראות את המקום שהוא היה בו. זה כל כך ברור לי עכשיו שהוא נלחם. אתה חושב אם כאב לו, אם לא. אם הוא מת מיד, אם לא. אם הוא ידע שהוא הולך למות, אם הוא חשב עלינו". אילן, אביו, לא ישן לילה אחד רצוף מאז התקרית. "הגעגוע אינסופי", הוא אמר בכאב.

תמי קדמי, אמו של סמל דניאל קדמי ז"ל, סיפרה גם היא על ההתמודדות מאז היום ההוא שבו חייה התהפכו. "הנכד שלי שואל כל הזמן איפה דניאל? מתי דניאל חוזר? אז הסברתי לו שדניאל עלה לשמיים והוא לא יכול לחזור".