תקיפה בעזה (צילום: רויטרס)
מטוסי חיל האוויר חגים בשמי עזה. ארכיון | צילום: רויטרס

שעות ספורות לאחר ירי הרקטות מרצועת עזה לשטח ישראל, תקף צה"ל בשעות הלילה (חמישי) באמצעות כלי טיס של חיל האוויר שלוש תשתיות טרור במרחב הרצועה. כמו כן הותקפו מטרות של הג'יהאד האסלאמי בצפון ובמרכז הרצועה. "צה"ל רואה את האירוע בחומרה, ארגון הטרור חמאס הוא הכתובת ועליו מוטלת האחריות", נמסר מדובר צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שדות נגב ולא גרמו לנפגעים או לנזק, זאת לאחר שבפעם השנייה בתוך שבוע, בוצע אמש ירי מרצועת עזה. אזעקות נשמעו באשקלון, בנתיבות ובעוטף עזה.

השיגורים בוצעו משטח בנוי בדיר אל-בלאח במרכז הרצועה וארגון של סלפים מוסלמים קיצוניים המזוהה עם דאע"ש, לקח אחריות על הירי. על פי ההודעה שפרסם הארגון הסלפי בחשבון הטוויטר שלו, הירי בא בתגובה להריגת פעיל דאע"ש על ידי ארגון החמאס ברצועה יממה קודם לכן. למרות זאת, כאמור, בצה"ל הצהירו כי ארגון חמאס אחראי לירי.

התקוממות פנימית בעזה גרמה לירי? (צילום: רויטרס)
התקוממות פנימית בעזה גרמה לירי? | צילום: רויטרס

הרקע לירי: קרבות בין חמאס לדאע"ש בתוך הרצועה

הארגון המכנה עצמו "בריגדות עומאר" כתב: "אנו ממשיכים בג'יהאד נגד היהודים אויבי אללה, ואיש לא ירתיע אותנו". עדי ראייה בעזה דיווחו כי יעדי המתקפה היו שני מחנות הקשורים לפעילות חמאס.

על פי דיווחים באתרי אינטרנט פלסטינים, טענו תושבי הרצועה כי שמעו פיצוצים עזים וכי מטוסי קרב של חיל האוויר חגים בשמי הרצועה. מקורות ברצועה דיווחו לסוכנות הידיעות רויטרס כי נגרם נזק אך איש לא נפגע, בעוד בצה"ל הודיעו כי "זוהו פגיעות במטרה".

בימים האחרונים מתנהלים קרבות בין חמאס לבין ארגונים המזדהים עם דאע"ש ברצועה: כלי תקשורת ערביים דיווחו כי מספר תומכי דאע"ש נהרגו בעימותים כבדים בשכונת שייח' רדואן. כמו כן דווח כי אחד מראשי הפעילים הסלפים, סאבר סיאם, חוסל על ידי פצצה שהוטמנה ברכב.

שיגור, רקטה ארכיון
ארכיון | צילום:אין הנחיות חריגות לתושבים

למרות חידוש הירי, אין הנחיות חריגות לתושבים מפיקוד העורף. "אנו דורשים מהצבא ומהמדינה להגיב בחומרה לכל ירי, כדי לשמור על בטחון תושבי עוטף עזה והדרום כולו ולאפשר גם לילדינו חופשת קיץ מהנה", אמר תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב. "כרגע עדיין לא ידוע לנו על ההנחיות למחר, אנו נקבל החלטה על פי ההתפתחויות הלילה והערכות המצב".

בשבוע שעבר חודש הירי לדרום לאחר תקופה ארוכה של שקט: אזעקות נשמעו במספר יישובים בחבל לכיש בדרום. לפחות רקטה אחת נורתה מרצועת עזה לעבר שטח ישראל, מבלי לגרום לנפגעים בגוף או לנזק. נערה בת 15 הוגדרה נפגעת חרדה וטופלה בבית החולים ברזילי באשקלון.