הפרסומים האחרונים שניסו לשרטט מה בדיוק קרה באירוע פיצוץ הנגמ"ש בסג'עיה לפני 8 חודשים במבצע "צוק איתן", בו נהרגו שבעה לוחמי גולני, הפתיעו את משפחתו של סמ"ר אורון שאול ז"ל שהוכרז כחלל שמקום קבורתו לא נודע. בני המשפחה עודכנו טיפין טיפין בפרטי התחקיר הצה"לי ומאז העדויות החדשות הם מתקשים למצוא מנוח ומעלים טענות קשות על התנהלות הצבא. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבוע שעבר הם צפו לראשונה בתמונות הנגמ"ש השרוף שספג טיל במהלך פעילות החטיבה בשכונה העזתית שהייתה מעוז חמאס. "צה"ל הכניס נגמ"ש לא ממוגן, למרות התרעות של החיילים שהם היו צריכים לצאת בנמ"רים וזו התוצאה, איך שהנגמ"ש נראה. הבטן מתהפכת, זה פשוט מכעיס עוד יותר", מספרת אמו של אורון, זהבה.

"יש לנו הרגשה כרגע ששכחו את אורון", אומר בעצב אביו הרצל. "אנחנו לא שוכחים אותו אף פעם. בכל המפגשים שהיינו ההבטחות חוזרות שהם יחזירו את אורון, אנחנו לא יודעים מתי, זה חוזר על עצמו תמיד, אותן האמירות שאורון יגיע הביתה. המשפחה מאוד בחוסר וודאות שלא יודעים מה קורה אנחנו לא יודעים מה יהיה בהמשך".

"אמרו שהוא בראש סדר העדיפויות". זהבה שאו
"אמרו שהוא בראש סדר העדיפויות". זהבה שאו | צילום:

לעת עתה בני המשפחה בוחרים במילים שקולות ומדודות כדי לא ליצור קרע עם מערכת הביטחון, שוקלים את העיתוי, בינתיים חורקים שיניים ושומרים על איפוק.

"נראה כמה זמן אנחנו נוכל להחזיק כי כעקרון כל יום שעובר הוא הרבה יותר גרוע מהיום הקודם ואתה קם בבוקר ואתה אומר מה עשיתי בשביל אורון? לא עשיתי כלום, אז כמה זמן אפשר להחזיק את זה", מתארת זהבה את השגרה המתסכלת. "אם לא תהיינה תוצאות נצטרך לצאת, זה לא יעזור. אנחנו חושבים כרגע. בינתיים אנחנו עוד בשקט, אבל אנחנו נצא"

אביו של אורון מתאר בכאב איך ביום הזיכרון הקרוב אין למשפחה אפילו קבר לעלות אליו. "ליתר המשפחות יש לאן ללכת, אורון נשאר עדיין אצל החמאס. הובטח שתמיד אורון יהיה הראשון בסדר העדיפויות שלהם, אני מקווה שאכן הם יעמדו בכל ההבטחות שלהם ושלא נתבדה".

"רק לנו אין קבר". הרצל שאול
"רק לנו אין קבר". הרצל שאול | צילום:

"כל הזמן דיברו שחיילים לא מפקירים בשטח"

ככל שחולף הזמן מתחדדת בליבם ההבנה שפתרון אינו קרוב. לדבריהם, משא ומתן מול חמאס אינו נראה אפילו באופק . "צה"ל צריך להחזיר אותו. כמו שהוא ידע לשלוח אותו, ככה הוא צריך לדעת להחזיר אותו", מבהירה זהבה. "לא משנה באיזה מצב - בין החיים, לא בחיים, פצוע, לא פצוע. תחזירו אותו. הם כל הזמן דיברו שחיילים לא מפקירים בשטח, אז איפה אתם צה"ל, זו הפקרה בגדול".

אבירם שאול, אחיו של אורון, מספר גם הוא על הכאב: "פעם מישהו אמר לי 'למה לא נותנים לכם להיות משפחה שכולה נורמלית. יש לנו את האפשרות הזאת להיות משפחה שכולה נורמלית. זה הדבר הכי מתסכל בעולם, הכי רע שיכול להיות למשפחה. כל בוקר אתה קם עם החלומות, אתם קם עם כל מיני מחשבות, זה לא שאתה יודע באופן וודאי. צריך לראות משהו כדי להאמין, צריך לקבל משהו כדי להאמין".