הצנזורית על רקע בדיקת טלגרם (צילום: רויטרס, חדשות 2)
הצנזורית: לחקור הדלפה על אירן | צילום: רויטרס, חדשות 2

הצנזורית הראשית סימן ואקנין-גיל שלחה מכתב חריג ליועץ המשפטי לממשלה ובו היא קוראת לו להורות על פתיחת חקירת שב"כ בעקבות חשד כי גורמים בכירים הדליפו מידע מדיני רגיש לעיתון "הארץ". מדובר במשא ומתן חשאי בין אירן לישראל המתנהל כבר 30 שנה ועניינו טענה אירנית על חוב ישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סדרת הכתבות שפרסם העורך הראשי של הארץ, אלוף בן, התבססה בעיקר על חומר גלוי. בעקבות הפרסום נערכו מספר ישיבות בין בכירים במערכת המשפטית בהן דנו בהשלכות החמורות של הפרסום. על פי מכתב הצנזורית שהגיע לידי חדשות 2, בדיקת היועצים המשפטיים והבורר קלגסבלד העלתה כי פרסום חלק מהפרטים גרם נזק ממשי בעימות המשפטי מול האירנים.

בין הפרסומים שהקפיצו את מערכת הביטחון ככל הנראה פרסום לפיו ישראל מחזיקה במשך שנים חשבון בנק מיוחד ובו מיליארד שקלים המיועדים ליישוב המחלוקת בעתיד במקרה הצורך. המידע הרגיש אודות החשבון הזה מצוי אצל בכירים מעטים באוצר, בהם החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאגו וכן דוד שרן, שהיה דירקטור בקצא"א, חברת צינור הנפט, והיום הוא ראש לשכת ראש הממשלה.

אסון הנפט בערבה, ארכיון (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
דליפת הנפט בעברונה שהובילה לפרסום | צילום: המשרד להגנת הסביבה

במכתבה מפצירה ואקנין-גיל ביועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה בשל העובדה כי מקור הדליפה הוא אדם בכיר המחזיק בידיו מידע רגיש. למרות שהמכתב נשלח כבר לפני חודשיים, וינשטיין טרם החליט האם לחקור את הנושא.

מעיתון "הארץ" נמסר בתגובה: "העיתון פעל כחוק והביא מידע שיש בו עניין לציבור על החיבור ביחסים הכלכליים בין ישראל לבין אירן". הצנזורית הראשית והיועץ המשפטי לממשלה סירבו להתייחס לידיעה.