הצמיג שנמצא בצדי הדרך
מדוע הצמיג היה חדש? הר חברון, הערב | צילום: חדשות 2

החשש לחטיפה של צעיר ישראלי באזור חברון מעוררת סימני שאלה רבים. כוחות הביטחון פועלים הערב (חמישי) לא רק בזירה שבה נראה הצעיר לאחרונה, אלא גם במישור המודיעיני והם מנסים להבין את סימני השאלה והתהיות הרבות שעומדות מאחורי נסיבות היעלמותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע החל כששני צעירים ישראלים נסעו ברכב בדרום הר חברון - אזור בעייתי ביותר מבחינה ביטחונית - שנחשב למעוז של חמאס בגדה ותושביו הפלסטינים עוינים את מדינת ישראל. על פי טענת הנוסע השני, הם נסעו בחזרה לביתם בבאר שבע - אך מיקומו של הרכב, בצד הדרך בכיוון ההפוך, לא תואם לכך מאחר וזהו כיוון הנסיעה לירושלים ולא לבאר שבע - מקום מגוריהם.

נסיבות עצירת כלי הרכב גם הם עדיין לא ברורות. הנוסע השני דיווח למשטרה כי השניים סבלו מתקר (פנצ'ר) בעקבותיו עצרו בניסיון להחליף את הגלגל. עם זאת, לצד הרכב לא נמצא צמיג תקור אלא דווקא צמיג חדש. ייתכן ומדובר בצמיג הרזרבי של כלי הרכב. הצמיג עצמו נלקח על ידי השוטרים והוא הועבר לידי אנשי הזיהוי הפלילי בתקווה שיהיו עוד סימנים. גם אם אכן היה לשניים תקר - יש במקום תחנת דלק סמוכה שיכלה לאפשר להם עצירה בטוחה יותר, וגם מרחק הנסיעה לקריית ארבע קצר במיוחד - 300 מטרים בלבד.

חשש לחטיפה בחברון
זירת ההיעלמות, אחר הצהריים | צילום: חדשות 2

מדוע הושאר הטלפון הנייד ברכב?

החבר טען כי הצעיר נכנס לכפר הפלסטיני בית ענון על מנת לקחת מפתח ברגים כדי להחליף את הצמיג. הצעיר שנעדר שירת בשירות החובה שלו באזור, והוא מודע לכך שהאוכלוסייה הפלסטינית עוינת מאוד את ישראל. לכן נשאלת השאלה מדוע הוא נכנס לכפר מלכתחילה, וגם אם הוא נכנס למקום - מדוע הוא עשה זאת לבד, כשהוא לא חמוש מבלי להודיע לאיש?

על המשטרה מקשה העובדה כי הצעיר השאיר את הטלפון הנייד שלו ברכב. אם הצעיר היה לוקח את הטלפון עימו - היה קל לבצע איכון ובכך לגלות את מקום הימצאו או היכן נזרק הטלפון הנייד שלו. אם הוא אכן נאלץ להיכנס לכפר פלסטיני לבדו, נראה כי לקיחת הטלפון הנייד לכל צרה היא פעולה בסיסית שכל אדם היה עושה, קל וחומר חייל משוחרר שמכיר את האזור.

החיפושים באזור חברון, אפריל 2015
החיפושים אחר הצעיר, הערב | צילום: משה בוטביה, סוכנות תצפית, חדשות

בחר לעלות לכפר בעלייה תלולה

הטופוגרפיה של האזור גם היא מעלה שאלות. כדי להגיע מהכביש עליהם נסעו השניים, כביש 60, לכפר יש צורך לעלות עלייה תלולה יחסית, שאין בה שביל אלא יש צורך לפלס את הדרך בצמחייה סבוכה. אם הוא היה רוצה להגיע לכפר, מדוע בחר דווקא בשביל התלול?

בניסיון להבין את מאפייני האירוע, נשאלת השאלה האם הבסיס לו הוא בכלל פלילי ולא לאומני? תסריט בו צעיר ישראלי, חייל משוחרר, נכנס לבדו לכפר פלסטיני בגלל שהוא מחפש מפתח ברגים כל כך נדיר, שהשוטרים שואלים את עצמם האם הצעיר לא נחטף כלל. כאמור, מוקדם מדי לקבוע לכאן או לכאן.