"ישראל היא מדינת חוק ולא נאפשר בה הפקרות": שעות ספורות לאחר הלינץ' בפצועים הסורים ברמת הגולן, בו נרצח אחד מהם, אחר נפצע אנושות ושני חיילים שליוו את האמבולנס נפגעו קל, מנהיגי העדה הדרוזית פועלים להרגעת הרוחות ולאיתור המתפרעים. במקביל, ראשי המדינה הזהירו כי ינקטו ב"יד קשה" כלפי התוקפים ובצבא שוקלים כיצד לנהוג בעתיד על מנת להגן על פצועים סורים שמפונים לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחד החיילים שנפצע בתקרית ופונה למרכז הרפואי זיו טופל ושוחרר לביתו. מצבו של החייל הנוסף, שנפצע ופונה לבית החולים רמב"ם בחיפה, מוגדר כעת קל מאוד וייתכן שישוחרר עוד היום. הפצוע הסורי בתקרית טופל ונותח ברמב"ם, ומצבו מוגדר קשה, אך יציב.

במשטרת ישראל מתייחסים לזירת האירוע, סמוך לנווה אטי"ב, כאל זירת רצח לכל דבר והחלו בחקירת המעורבים. בצה"ל נערכים למיגון מיוחד עבור האמבולנסים הצבאיים וגם שוקלים שינויים במערך האבטחה על מנת למנוע התנגשויות עם האוכלוסייה המקומית. בין השאר, בצבא דנו באפשרות לעבור לצירי תנועה חלופיים שיהיו רחוקים יותר ממוקדי היישובים הדרוזים.

הרמטכ"ל: "לא ייתכן שחיילים יותקפו על ידי אזרחי ישראל"

"הלינץ' שבוצע אמש ברמת הגולן הוא אירוע קשה וחמור ביותר שלא נוכל לעבור עליו לסדר היום והוא יזכה לטיפול ביד קשה מצד גורמי אכיפת החוק", אמר הבוקר (שלישי) שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. "לא נאפשר התנהגות אלימה ונטילת החוק לידיים מצד מיעוט מקרב תושביה".

שר הביטחון הוסיף כי "המקרה הזה מנוגד לערכי המדינה ולמוסר שלה, שבאים לידי ביטוי גם בטיפול רפואי מטעמים הומניטריים לפצועים סוריים ולכל אדם הזקוק לכך". על הקשר עם הדרוזים בישראל, שחוששים לגורל אחיהם בסוריה, אמר יעלון כי "קומץ קטן ואלים לא יפגע בברית המיוחדת של מדינת ישראל עם אזרחיה הדרוזים, ולא יצליח להשחיר את פניה של העדה".

שר הביטחון קרא לראשי העדה ולאישי ציבור אחרים לשמור על איפוק ולהימנע מהתלהמות: "המציאות בסוריה מורכבת, ואנו מתמודדים עם המצב באחריות ובשיקול דעת, תוך שיתוף ועדכון הנהגת העדה הדרוזית בהתפתחויות".

תיעוד הלינץ' ברמת הגולן
"ניסיון לינץ' בפצועים" | צילום:

דובר צה"ל: "לא מסייעים לג'בהת א-נוסרה"

הרמטכ"ל גדי איזנקוט גינה גם הוא את תקיפת חיילי צה״ל והפצועים הסורים ברמת הגולן ואמר כי "לא ייתכן שחיילי צה"ל ופצועים יותקפו על ידי אזרחי ישראל". איזנקוט קיים הערכת מצב בהשתתפות אלוף פיקוד הצפון במהלכה קיבל פרטים על האירוע ומסר הנחיות להמשך.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס גם הוא לתקיפת האמבולנס הצבאי ואמר כי "מדובר באירוע חמור. לא ניתן לאף אחד לקחת את החוק לידיים ונמצה את הדין עם מפירי החוק". הוא קרא גם למנהיגי הדרוזים לפעול לאלתר להרגעת הרוחות.

דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז הבהיר כי בניגוד לשמועות ברמת הגולן האמבולנס לא הוביל לוחמים מארגון ג'בהת א-נוסרה - ארגון שטובח בדרוזים בסוריה: "צה"ל אינו מסייע לארגון ג'בהת אל- נוסרא בכל ארבע השנים האחרונות, מאז החלה הלחימה הפנימית בסוריה".

לדבריו, צה"ל מעניק סיוע רק לפצועים סורים המגיעים לגבול. "חמור ביותר שאזרחים ישראלים היו מחוללי האלימות, העת עכשיו היא העת להרגיע", הוסיף אלמוז.

כותרות העבר: שיחות שלום עם סוריה (צילום: חדשות 2)
ארכיון | צילום: חדשות 2

ראש העדה הדרוזית: "זו לא דרכנו"

ראש העדה הדרוזית בישראל השייח' מואפק טאריף גינה בתוקף את המעשה. "זאת לא דרכנו ואנחנו כואבים את אשר קרה", אמר. "זה מעשה נפשע, שבוצע על ידי אנשים פורעי חוק ועל הרשויות לפעול". בעקבות האירוע יתקיים היום בקבר יתרו שבצפון כנס חירום של בכירי העדה הדרוזית בישראל, שעות ספורות לאחר חגיגות השמחה הספונטניות במג'דל שמס.

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג קרא גם הוא לאכוף את הדין כלפי המבצעים ולהמשיך בסיוע לפצועים הסורים: "ישראל מתגאה במאמץ ההומניטרי לטובת אזרחים סורים פצועים וחפים מפשע המטופלים אצלינו. ייתכן מאד שבטווח הנראה לעין ישראל תצטרך לפעול להושטת יד הומניטרית גם לטובת הדרוזים בסוריה, לכן יש לאפשר לצה"ל לעסוק בכל משימותיו ולהשיב את הסדר באיזור על כנו".

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, גיא ורון וירון שניידר.