ב-5 במרס 1975 הגיעו שמונה מחבלים של הפת"ח על גבי שתי סירות גומי אל חוף תל אביב, פרצו למלון סבוי ברחוב גאולה ולקחו מספר אורחים כבני ערובה. כעבור כחמש שעות שבהן התבצרו המחבלים בקומה העליונה של המלון - פרץ למקום כוח של סיירת מטכ"ל - פריצה שהסתיימה במותם של 8 אזרחים ו-3 חיילים, וכן של 7 מהמחבלים. היום (חמישי), 40 שנה לאחר הפיגוע - נחשפות לראשונה הקלטות הקשר מאותו הלילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באחת הקלטות נשמעת שיחה בין רובי פלד, אחד ממפקדי סיירת מפכ"ל שהופקד על המשא ומתן עם המחבלים, לבין כוכבה לוי - אחת מבנות הערובה שתיווכה בין המחבלים לבין כוחות הביטחון בשל היותה דוברת ערבית:

כוכבה: אני דיברתי איתם, הם מסכימים שישמעו סירנות של האופנועים כדי להביא את השגריר לפה מהר. כשהוא יגיע יהיה איתו מתורגמן והם יעלו לפה, לא יאונה להם כל רע.

רובי: מה, שהם יעלו אליו?

כוכבה: כן.

הפיגוע במלון סבוי (צילום: דובר צה"ל)
הפיגוע במלון סבוי | צילום: דובר צה"ל
הפיגוע במלון סבוי (צילום: דובר צה"ל)
הפיגוע במלון סבוי | צילום: דובר צה"ל

רובי: רק רגע, אני מנסה לשכנע אותו כי הוא פוחד.

כוכבה: אני פה איתם, אני אתרגם הכל ולא יאונה לו שום רע. הכל בסדר, הם מתנהגים בסדר גמור.

כוכבה: הם אומרים שהם רוצים לחיות איתנו בשלום ושייתנו להם אפשרות לצאת מפה והכל יהיה בסדר.

רובי: תגידי להם שזאת הכוונה לפי ההסכם שדיברנו איתם ואין שום כוונה לעשות משחקים. תשאלי אותם עכשיו מה שלום שאר הפצועים.

כוכבה: בסדר פחות או יותר.

רובי: לא, שהם יגידו לנו, אנחנו רוצים להיות בטוחים, פה רוצים המפקדים לדעת.

כוכבה: הם אומרים שעד שיגיע השגריר לפה הם ימסרו לו הכל.

איתמר בן דוד ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
איתמר בן דוד ז"ל | צילום: דובר צה"ל

בשלב זה מציע פלד לשוחח ישירות עם אחד המחבלים בטענה שידיעתה של כוכבה בשפה הערבית מוגבלת והיא עלולה לפספס מידע חשוב. בהקלטה נשמעים פלד והמחבל מתחילים לשוחח. פלד מעדכן אותו על החלטת הממשלה והמחבל מאשר. מרגע זה ואילך נשמעות דקות ארוכות של צרורות ירי מכלי נשק רבים ופיצוצים עזים. 

איתמר בן דוד ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
איתמר בן דוד ז"ל | צילום: דובר צה"ל
הפיגוע במלון סבוי (צילום: סער יעקב, לשכת העיתונות הממשלתית)
הפיגוע במלון סבוי | צילום: סער יעקב, לשכת העיתונות הממשלתית
הפיגוע במלון סבוי, מרס 1975 (צילום: : סער יעקב, לשכת העיתונות הממשלתית)
הפיגוע במלון סבוי | צילום: : סער יעקב, לשכת העיתונות הממשלתית

המחבלים פוצצו את החדר עם בני הערובה

המחבלים הגיעו לחוף תל אביב סמוך לשעה 23:15 ותוך זמן קצר זוהו על ידי סיור משטרה שחלף במקום. השוטרים פתחו לעברם באש וגרמו לפיצוץ אחת הסירות שהייתה עמוסה באמצעי לחימה וחומרי נפץ.

המחבלים מיהרו לרדת אל החוף, פרצו למלון סבוי, הרגו את פקיד הקבלה והחלו לאסוף את האורחים במקום. המחבלים ריכזו את האורחים בחדר סמוך אליהם, מלכדו את המקום ואיימו להרוג את כולם אם לא ישוחררו 20 מחבלים בתוך ארבע שעות.

סמוך לשעה 01:00 אחרי חצות הגיע למקום כוח של סיירת מטכ"ל ויותר מארבע שעות לאחר מכן פרצו ארבע חוליות לתוך המלון. בראש החוליות עמדו עמירם לוין, עמר בר לב, נחמיה תמרי ואלון ש'. עם כניסת הכוחות הפעילו המחבלים את חומר הנפץ בחדר שבו היו ממוקמים בני הערובה.

מעוצמת הפיצוץ נהרסה חלק מהקומה העליונה של המלון ובהשתלטות המחלצים נהרגו שבעה מתוך שמונת המחבלים. מחבל אחד נתפס בחיים. חמישה בני ערובה חולצו גם הם בחיים אך שמונה בני ערובה נהרגו ושלושה חיילים נהרגו במהלך הפריצה.