לירן חג'בי, ארכיון (צילום: דו"צ)
המתלוננת טוענת: חג'בי משקר | צילום: דו"צ

פרסום ראשון: החיילת שלטענתה הוטרדה על ידי סא"ל לירן חג'בי, מפקד גדוד צבר שהודח מתפקידו, נחשפת. מאי פאטל החליטה היום (שני) לפזר את הערפל סביב זהותה, והסבירה כי למרות העובדה שהתלבטה רבות בנושא, היא לא יכולה לשתוק יותר בשל ההתנהלות בתיק נגד חג'בי. המג"ד שהודח יועמד לדין במסגרת הסדר טיעון, שהחיילת מגדירה כמשפיל עבורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מתביישת בפרקליטות הצבאית אשר רקמה עסקת טיעון הזויה, לא ראויה ומהווה כתם מוסרי על צה"ל כולו", מסרה פאטל. "הגשנו היום לשופטי ההרכב את התנגדותי הנחרצת לעסקת הטיעון המבישה, ובכוונתי להילחם בכל דרך ובכל הערכאות כדי שמר חג'בי יישא בעונש הולם למלוא חומרת מעשיו מבלי שעובדת היותו 'גיבור מלחמה' תעמוד לזכותו עוד בטרם נשפט. הזמן הנכון לקחת את תרומתו כשיקול להקל עליו זה רק בשלב העונש ולא בשלב כתב אישום".

כתב האישום נגד סא"ל חג'בי יכלול חמישה סעיפי אישום בגין התנהגות שאינה הולמת. האישום מפרט כי חג'בי נקט מעשים אלו כלפי חיילת ונגדת "ששירתו תחת פיקודו אשר חרגו מיחסי מפקד-פקוד והיו בחלקן על רקע מיני". התביעה הצבאית תבקש להוריד את חג'בי בדרגה בשל חומרת מעשיו כלפי חיילות הכפופות לו. סניגוריו מתנגדים לדרישה, ועל כן שני הצדדים יעתרו לבית הדין הצבאי המיוחד בקרייה בתל אביב שיחליט האם לנקוט בצעדי ענישה נוספים כלפי הקצין.

"מעבירים מסר לכל החיילות". פאטל וחג'בי (צילום: צילום מסך פייסבוק)
החליטה להיחשף. מאי פתאל | צילום: צילום מסך פייסבוק

"כחיילת הוטרדתי מינית במשך מספר חודשים על ידי קצין בכיר בצה"ל - הבנתי שאין לי ברירה אחרת אלא לשתף את הסיפור האישי שלי, מכיוון שאחרי כל מה שעברתי אני נאלצת כעת להתמודד עם מהמקרה עצמו ואני מרגישה מחנק נוראי בגרון", כתבה פאטל בעמוד הפייסבוק שלה. לדבריה, היא החליטה להיחשף "בשביל כל אותן נערות שעברו מה שעברתי וכן מסתתרות מאחורי אות, אם בכלל - אני לא רוצה להסתתר מאחורי אות".

על חג'בי כתבה "יש מי שיבחר לזכור לו את הדרגות והעיטורים, אני זוכרת רק את המעשים הדוחים שביצע בי והטראומה שככל הנראה תלווה אותי לכל המשך חיי. 'גיבור ישראל' אכן צריך לקבל צל"ש, אות גבורה או עיטור רמטכ"ל אבל אינו נמצא מעל החוק. בימים האחרונים גיבשה הפרקליטות עסקת טיעון הזויה ופוגענית המתעלמת לחלוטין מהעובדות ומחומר הראיות". על פי עסקת הטיעון, חג'בי יודח אך לא יועמד לדין בפרשה - בה נחשד כי ניהל יחסים אסורים גם עם נגדת. פאטל הוסיפה כי חג'בי ביצע בה "עבירות מין חמורות בניגוד לרצוני, תוך שהוא ניצל את היותו המפקד הישיר שלי".

"לא חשבתי שאגיע למצב בו אני מרגישה שוב חסרת אונים, כבולה ומשותקת, הפעם אל מול מערכת אטומה, ולרגע לא האמנתי שאבין את אלו שלא מתלוננות כי ידועה להן מראש 'חומרת' העונש שמקבלים מטרידים מיניים במדינת ישראל", כתבה החיילת שהכחישה את טענותיו של חג'בי לפיהן הקשר היה "חיזור רומנטי אובססיבי שכביכול יצא משליטה- זו הולכת שולל ושקר מוחלט, הוא מוכן לשקר פעם אחר פעם כדי להציל את עצמו ואת שמו מהבור שחפר לעצמו". לדבריה, חג'בי התעלם מדבריה לפיהם היא אינה מעוניינת בקשר אישי, והמשיך "לבצע בי מעשים מגונים".

לירן חג'בי, ארכיון (צילום: חדשות 2)
לירן חג'בי, ארכיון | צילום: חדשות 2

"כשכולם ישכחו, אני אשאר עם הזיכרון הדוחה מההטרדות"

"למה דווקא מי שהיה אמור להגן עליי הוא זה שפגע בי ואינו נענש על כך כדין? ומה המסר לחיילות אחרות?", זעמה פאטל. "אני מרגישה נורא עם העובדה שנהגו עם סא"ל לירן חג'בי בסלחנות יתרה על-אף המעשים הקשים שביצע והפגיעה הנפשית שגרם לי. כשכולם כבר יישכחו ויתעסקו ב-נ' או ב-ל', אני אישאר עם הלחץ בחזה והזיכרון הדוחה מההטרדות הבלתי פוסקות שנאלצתי לעבור".

החיילת טענה כי "בכתב האישום עשו עימו חסד גדול בעקבות תרומתו הצבאית, במלחמות ובמבצעים השונים והחליטו לקשור בין שני הנושאים שכמובן אין ביניהם שום קשר הגיוני, ועל כן הקלו את עונשו משמעותית. הצעירה תיארה בפוסט שכתבה את החקירה הקשה שעברה, שכללה גם עימותים ובדיקות פוליגרף "שהתישו אותי לא פחות מהמקרה עצמו. בחדר החקירות סיפרתי לחוקרת את כל האמת, נשאלתי על הכל בפרטי פרטים ואני לא יכולה אפילו לתאר את החוויה בלשחזר את הרגעים הכי דוחים ומשפילים שוב. תוצאות הפוליגרף שלי היו שאני דוברת אמת, ולעומת זאת סא"ל לירן חג'בי כלל לא הסכים להישאל את אותן שאלות שנשאלתי, תבינו לבד למה".

"בנות, תדמיינו שמישהו מבצע בכם מעשים מגונים, מטריד אתכן ללא הרף בכל דרך אפשרית ובכל הזדמנות, והעונש שהוא מקבל על כך זה פיטורים ממקום העבודה שלו, איך הייתן מרגישות?", פנתה פאטל לגולשות והגולשים בפייסבוק. "החלטתי להפסיק לשתוק ולפחד, גם ככה את המחיר הכבד אני כבר משלמת. אני רוצה להעביר מסר לכל אותן הנערות והנשים בישראל ובכלל, אל תשתקו! אל תפחדו! אל תתביישו! אל תהפכו לאות! מי שצריך להתבייש זה לא אנחנו, ולמרות הקושי העצום להתמודד עם הטראומה, הפלאשבקים, הסיוטים, הבדידות, הבושה, החשיפה ובנוסף לכל זה עם מערכות נוקשות כמו בית- המשפט וצבא הגנה לישראל, אין חזק מכוחה של האמת".

עו"ד רוני אלוני סדובניק (צילום: באדיבות המצולמת)
עו"ד רוני אלוני סדובניק | צילום: באדיבות המצולמת

"גרסה שונה במהלך החקירה"

_OBJ

עו"ד רוני אלוני סדובניק, פרקליטתה של פאטל, מסרה לחדשות 2 Online: "אני גאה במאי על החלטתה הלא פשוטה לצאת פומבית עם המסר שלה. חשוב לדעת שלא כל נפגעת מסוגלת לעשות צעד כה דרמטי ומכונן. הלוואי שדבריה החשובים יעודדו נפגעות נוספות לקום בראש גאה ולומר דברן".

מנגד, בא כוחו של חג'בי, הסנגור הצבאי הראשי אל"מ אשר הלפרין, טען כי הגרסה שהציגה המתלוננת בחשבון הפייסבוק שלה שונה מהגרסה אותה הציגה בחקירתה. הוא הוסיף כי היא מדברת כעת על "טראומה שככל הנראה תלווה אותי לכל המשך חיי", לאחר שבמהלך החקירה טענה שאינה חשה פגועה. "הסדר הטיעון אליו הגענו עם הפרקליט הצבאי הראשי התבסס על גירסת המתלוננת, כפי שנמסרה בחקירתה במצ"ח", אמר עוד הסנגור.

בחודש דצמבר האחרון הורה הרמטכ"ל דאז בני גנץ להדיח את חג'בי מתפקידו עקב החשדות נגדו - זאת לאחר שקיבל את המלצת מפקד פיקוד הדרום, האלוף שלמה (סמי) תורג'מן. "מי שמתנהג כך לא יכול להיות מג"ד בצה"ל", נימק אז את ההחלטה גורם צבאי בכיר. עם זאת, למרות שהודח, נשאר הקצין בשורות צה"ל. "ההחלטה התקבלה לאור הכשלים שהתגלו אשר אינם עומדים בקנה אחד עם הנורמות והערכים המקובלים בצה"ל", טענו בדובר צה"ל לאחר שהוחלט להדיחו.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv