אין תמונה
מאי פאטל

שינוי כיוון בצה"ל? בעקבות הפרשות האחרונות בצבא, בהן טענותיה של מאי פאטל לעבירות מיניות מצד סא"ל לירן חג'בי, נבדקת האפשרות להגן משפטית גם על החיילים והחיילות שהותקפו. מטה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים והפרקליטות הצבאית עובדים בימים אלה על עבודת מטה במסגרת חיילים וחיילות שנפגעו מינית במסגרת השירות הצבאי יקבלו סיוע משפטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתקופה האחרונה נשמעה ביקורת כלפי הנוהל המשפטי בצה"ל, לאחר שנודע שחיילות שטענו שהוטרדו מינית נאלצות לשכור עורכי דין אזרחיים ולשלם על כך מכיסם - בעוד הקצינים עליהם התלוננו נעזרים בשירותי הסנגוריה הצבאית שמייצגת אותם ללא עלות כחלק מתפקידה.

כך למשל, מאי פאטל שהתלוננה נגד המג"ד חג'בי מגבעתי שכרה שירותי עורכת דין אזרחית (עו"ד רוני אלוני-סדובניק), בעוד חג'בי מיוצג על ידי הסנגור הצבאי הראשי אלוף-משנה במילואים אשר הלפרין. הסנגור הצבאי ייצג גם אלוף משנה שקצינה התלוננה כי הטריד אותה מינית, בעוד גם היא מיוצגת על ידי עורך הדין עידן פסח – שלו משרד פרטי.

קצין, צבא, אילוסטרציה, חייל (צילום: פלאש 90 טל מנור, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: פלאש 90 טל מנור, חדשות

"יש צורך בסיוע משפטי, ולא רק נפשי"

בצבא אומרים כי עבודת המטה החלה עוד לפני שני מקרים אלה: גורם צבאי אמר כי "בצה"ל רואים חשיבות עליונה בתמיכה וליווי לפונים שמדווחים על עבירות תקיפה מינית – גם גברים וגם נשים, ולכן החלו את עבודת המטה". לדבריו, מדובר בדיונים בהם בוחנים איזה סיוע או ליווי משפטי הנפגעים והנפגעות יקבלו: "יש הבנה שיש צורך בסיוע משפטי, ולא רק סיוע נפשי שמוענק להם".

כרגע הסנגוריה הצבאית מייצגת רק נאשמים וחשודים, ולא מעניקה סיוע לנפגעים. בעבר ועדה בראשות השופטת דליה דורנר המליצה לצה"ל לבחון גם את הנושא של מתן סיוע משפטי למתלוננים ומתלוננות על עבירות מין.

עו"ד עידן פסח
עו"ד עידן פסח | צילום:

"הנושא הזה ראוי בהחלט לבחינה", אמר לחדשות 2 Online הסנגור הצבאי הראשי אלוף-משנה אשר הלפרין. "אך הייצוג המשפטי לא יכול להינתן על ידי הסנגוריה הצבאית, שמייצגת את מי שנחשדים או נאשמים בעבירות, על מנת שלא יווצר ניגוד עניינים".

עורך הדין פסח, ממשרד כץ, קוזניץ, פסח ושות' שמייצג מתלוננת נגד קצין בכיר, ציין בתגובה: "משרדנו נתקל לא אחת במקרים בהם נפגעי עבירה, ובכלל זה מתלוננות בעבירות מין, אינם זוכים להגנה משפטית ו/או ליד מכוונת במהלך החקירה המתנהלת באופן שמבליט את חוסר האיזון בין הקורבן ובין החשוד, אשר מצדו מקבל הגנה משפטית מלאה מצבא ההגנה לישראל. אנו מברכים על היוזמה להעניק הגנה שכזו גם לקורבנות העבירה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בחודשים האחרונים מתקיימת עבודת מטה בנושא ליווי, מתן ייעוץ משפטי וייצוג של נפגעי עבירות מין, בהובלת היוהל"ן ובשיתוף הפרקליטות הצבאית".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv