שעות מאז שנעלמו עקבותיו, נמשכים מאמצי החיפוש הקדחתניים אחרי הצעיר הנעדר - ובצה"ל מעריכים כי הוא בין החיים: "אנחנו מתייחסים לאירוע הזה כאירוע חטיפה בכל מה שקשור להפעלת סד"כ ומודיעין", הנחה דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מה שעושים בשעות האחרונות, שהן שעות קריטיות, זה מאמץ מודיעיני גדול להתחקות אחר כל הכיוונים בשטח. מאחר ואנחנו מצויים לפני ערב החג, השטח רווי בסוגרים הפרושים בשטח חברון והמרחב הכפרי של מזרח חברון - מה שמסייע לבודד את אזור החיפושים", הוסיף דובר צה"ל.

חשש לחטיפה בחברון (צילום: סוכנות תצפית, חדשות)
מבצע חיפושים נרחב | צילום: סוכנות תצפית, חדשות"כוחותינו נמצאים בשטח מהרגע הראשון שנודע על ההיעדרות - ואנחנו מבצעים שם פעולות שיתרחבו בהמשך הלילה לפעילויות נוספות - בהתאם לנתונים המודיעיניים", הוסיף תא"ל אלמוז.

החיפושים בשבוע שעבר (צילום: סוכנות תצפית)
הסריקות - במאמץ מודיעיני משולב | צילום: סוכנות תצפית

"אנחנו נמצאים בתחילתו של האירוע ומגלגלים מאמץ צבאי גדול. כל היחידות המיוחדות עוסקות בפעילות מהסוג הזה. כל הכיוונים שגם דווחו באמצעי התקשורת וגם עולים מהשטח נבדקים - הן ההיבט הפלילי והן ההיבט של אירוע פח"ע", הדגיש.

"יש כל מיני סימנים שלא הבשילו, ואני מאמין שככל שיתקדמו השעות נדע טוב יותר לאיזה כיוון אנחנו הולכים. בכל מקרה, יש אדם חטוף בשטח ואנחנו מתנהלים גם בתיאום עם אנשי המנגנונים של הרשות הפלסטינית", סיכם.

שלל סימני שאלה: האירוע החל כאירוע פלילי?

האירוע שבמהלכו נעלם צעיר ישראלי בן 22, תושב באר שבע, בשעות אחר הצהריים בגזרת חברון - מעורר שאלות רבות בקרב חוקרי השב"כ, המשטרה וצה"ל. בזמן שנמשכים החיפושים הנרחבים אחר הצעיר, נמשכים גם מאמצי החקירה שמעלים מספר תסריטים שונים, בהם גם האפשרות שמדובר באירוע שהחל כפלילי והפך ללאומני.

החיפושים אחר אסרף (צילום: סוכנות תצפית)
מספר תרחישים אפשריים בפרשה | צילום: סוכנות תצפית

בשעה 16:17 דווח למוקד מחוז ש"י של המשטרה על היעדרות הצעיר בין קריית ארבע לכפר בית ענון שבגזרת דרום הר חברון. חברו של הצעיר שהיה עמו סיפר לחוקריו שהיה להם תקר בגלגל במהלך נסיעה חזרה ממערת המכפלה בחברון - ושחברו נכנס לכפר בית ענון על מנת להשיג כלים לתיקון הפנצ'ר.

גם אם אכן היה לשניים תקר - יש במקום תחנת דלק סמוכה שיכלה לאפשר להם עצירה בטוחה יותר, וגם מרחק הנסיעה לקריית ארבע קצר במיוחד - 300 מטרים בלבד. לכך מצטרפת עובדה נוספת שגורמת לחוקרים לפקפק בהשתלשלות האירועים: הצעיר שנעדר שירת במג"ב ומכיר טוב את האזור דיווח בעבר במסגרת תפקידו דיווח שנחשב ללא אמין.

הצמיג שנמצא בצדי הדרך (צילום: חדשות 2)
גלגל שנמצא סמוך לזירת המקרה | צילום: חדשות 2

על המשטרה מקשה העובדה כי הצעיר השאיר את הטלפון הנייד שלו ברכב. אם הצעיר היה לוקח את הטלפון עמו - היה קל לבצע איכון ובכך לגלות את מקום הימצאו או היכן נזרק הטלפון הנייד שלו. אם הוא אכן נאלץ להיכנס לכפר פלסטיני לבדו, נראה כי לקיחת הטלפון הנייד לכל צרה היא פעולה בסיסית שכל אדם היה עושה, קל וחומר חייל משוחרר שמכיר את האזור.