חיילים מחוץ לתיאטרון החאן. ארכיון (צילום: נעם מוסקוביץ', פלאש 90)
חיילים מחוץ לתיאטרון החאן. ארכיון | צילום: נעם מוסקוביץ', פלאש 90

בשל אילוצי תקציב, בצה"ל החליטו לפני כשנתיים להפסיק את פרויקט "תרבות יום א'" - שהתקיים במשך שנים רבות, במסגרתו חיילים עוסקים בפעילות תרבותית בימי ראשון בבוקר, כמו צפייה בהצגות - בטרם ההגעה לבסיס. לחדשות 2 Online נודע כי לאחרונה הוחלט להחזיר את התכנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההחלטה לבטל את הפרויקט התקבלה לפני יותר משנתיים, לפי הצבא. קצין חינוך ראשי, תא"ל אבנר פז צוק, אישר לאחרונה תקציב לפרויקט כך וכבר בשבועות האחרונים שב הפרויקט לפעול, כשהמטרה היא: לפחות הצגה אחת בשנה לכל חייל - לוחם או עורפי.

"חיילים צריכים לחוות את החוויה של הגעה לתיאטרון, כי לחלקם זו תהיה הפעם הראשונה", אמרה קצינה בכירה באגף כוח האדם. "מדובר בעלות גבוהה כי אנחנו מזמינים הצגה שלמה - היא עולה בין 40-30 שקלים לחייל. מדובר בהצגות בתיאטראות המובילים בישראל כמו הקאמרי, הבימה, בית לסין ועוד".

במחלקת חינוך, בראשות אלוף-משנה יעל הס, החלו לתאם ולהזמין הצגות. "כל הצגה דורשת אישור שלנו כדי לראות שהן תואמות את המסרים של צה"ל", אמרו בצבא. בין היתר אישרו לאחרונה את ההצגות: "הכיתה שלנו" של תיאטרון הקאמרי, "המקרה המוזר של הכלב" של תיאטרון בית לסין, ו"בוסתן ספרדי" של תיאטרון הבימה. בקרוב יאושרו הצגות נוספות.

הרעיון של ההגעה בימי ראשון לתיאטראות קשור גם לנוחות. במקום שחיילים ייסעו באוטובוסים מאורגנים באמצעי השבוע ויפסידו פעילות, השבוע יחל בתיאטרון - ומשם החיילים יתפזרו לבסיסים.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני