עמוד המחאה
עמוד המחאה | צילום:

ארבעה חיילים שריצו עונשי מאסר במהלך שירותם, פתחו במחאה בפייסבוק נגד הנעשה בכלא הצבאי - ודורשים להכניס מבקר חיצוני שיבדוק את הנעשה שם. לטענתם תנאי האוכל, התברואה והפיקוד בכלא הצה"לי גרועים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ארבעת החיילים, עדיין משרתים בצה"ל, ולכן אינם יכולים להזדהות בשמם. אחד מהם סיפר לחדשות 2 Online כי "חסר אוכל ויש עובש בלחם, ולא פעם ראינו תולעים בתוך האוכל, יש חתולות שמלקקות את הסירים ואז מכינים בזה אוכל ושמים לנו ולנו אין ברירה אלא לאכול אותו".

לדברי החיילים, אחד הנושאים הבעייתים ביותר העומדים בפני העצורים, הוא הטיפול הרפואי בכלא. "אם אתה רוצה לראות רופא אתה צריך שתכרת לך הרגל ורק אז יביאו לך רופא. המפקדים עצמם בכלא אומרים שהם מתלוננים שיש רופא אחד ולעתים צריך לחכות ימים ארוכים", הם מספרים.

חייל נוסף שריצה עונש מאסר בכלא 4 בצריפין נתן כדוגמה תופעה במסגרתה מעמידים את החיילים בשמש בצורת ח', דבר שגורם לחלקם להם לקרוס. "הם נופלים אחד אחד", סיפר אחד החיילים. "אם מישהו היה נכנס לשם הוא היה מזדעזע. מישהו צריך לבוא ולראות מה קורה שם".

משטרה צבאית, אינסטגרם
"טרור לכלואים" | צילום:

הם מציינים כי ישנם מדריכי כליאה שעושים את עבודתם נאמנה, אך יש גם כאלה ש"מחפשים" את הכלואים. כך למשל, הם העלו תמונה של שני מפקדים בכלא, שמצולמים מחוץ לבסיס וכתבו בחשבון האינסטגרם שלהם: "מניאקים בפעולה. מה נשתנה, כלא 4 - טרור לכלואים".

הדף שהם הקימו בפייסבוק תחת השם "עושים שינוי למען חיילי צה"ל בכלא הצבאי", כבר צבר יותר מ-500 לייקים, והם מקווים כי מישהו בצמרת צה"ל ישלח למקום ביקורת פתע. על פי דוח מבקר המדינה לשנת 2010 מתח ביקורת חריפה על המתרחש בבתי הכלא הצבאיים - בין היתר בהתייחס לתשתיות, לתנאי המחייה וליחס לאסירים.

מדובר צה"ל טרם נמסרה תגובה.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני