במשך שנתיים שימש אלוף-משנה עופר וינטר כמפקד חטיבת גבעתי. אלה היו שנתיים קשות שבמרכזן מבצע צוק איתן, שמיד אחריו התפוצצו כמה פרשות חמורות בחטיבה. אחת מהן כללה חשד לעבירות מין של מפקד מחלקה בשניים מפקודיו ובמרכזה של אחרת היה חשד לעבירות שביצע מפקד גדוד "צבר" בפקידתו מאי פאטל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייבסוק

הקצין הכריזמטי מצא את עצמו יום אחד בחדר החקירות חשוד בטיוח הפרשיות. וינטר שחזר בחדר החקירות את התנהלותו כמפקד: "אני מקבל טלפון מהמג"ד והוא אומר לי - 'תשמע יש לי איזה אירוע, שני חיילים שרצו לעזוב את הפלוגה ואת הגדוד'. הם אמרו לו - 'הוטרדנו על ידי המפקד שלנו'".

בחדר החקירות טען וינטר: "המג"ד אמר לי שהיו למפקד המחלקה הזה כל מיני עניינים איתם בנושאים מיניים. בעיקר המון הסתמסות והעברת תמונות. חוץ מזה הם טוענים שהוא ניסה לגעת באחד מהם...". בהמשך ציין מח"ט גבעתי היוצא כי הבין "שיש לי קצין שאני הולך לטפל בו מיידית, ואני לא רוצה שיעשה לעצמו משהו אם ייוודע הדבר".

הפרקליט הצבאי הראשי אישר את החקירה הרגישה כנגד הקצין הבכיר. "הצעת לחיילים להתלונן במצ"ח?", שאל החוקר את וינטר. "לא, לא דיברנו על זה בכלל", השיב. "אני מבין מהמג"ד שהחיילים לא רוצים להתלונן ואז אני עושה את מה שאני יכול שזה קב"ן, ריאיון ושיבוץ מחדש".

"גורמים בתקשורת מנסים לחסל אותי"

וינטר חשב, ואולי אפילו חושב עד היום, שהתקשורת ניסתה "להפיל" אותו. "אני מרגיש שהתקשורת עושה עלי עליהום", אמר וינטר בחדר החקירות. "אני מבין שיש פה כמה שהחליטו לסיים לי את העניין. אני יודע שיש כתבת שמנסה להפיל את המח"ט. לטעון שטייחתי".

כשהחוקר הבהיר בפניו כי סיבת חקירתו אינה קשורה בתקשורת, ענה וינטר: "לי זה ברור. אני אדם ישר, משתדל ללכת ישר כל החיים שלי. אני חשבתי שעשיתי את כל הפעולות שצריך לעשות כמפקד על היחידה הזאת". בהמשך הסכים וינטר עם אי העברת הטיפול בנושא למשטרה ולפרקליטות. "זה לא בסדר", אמר.

וינטר בתקופתו כמח"ט גבעתי (צילום: פלאש 90, גרשון אלינסון, חדשות)
אל"מ וינטר, ארכיון | צילום: פלאש 90, גרשון אלינסון, חדשות

פרשת מאי פאטל: "אירוע פיקודי קשה"

וינטר נחקר גם על תפקודו מול פקודו לירן חג'בי לאחר שהאחרון התוודה בפניו ששלח הודעות לא הולמות לפקידה שלו מאי פאטל. "קבענו האלוף ואני בכביש שש להיפגש עם חג'בי", שחזר וינטר. "תפסנו פינה בצד שולחן בתחנת דלק ליד השירותים. הבאנו את חג'בי והאלוף שאל אותו כמה שאלות שאני שאלתי".

"המג"ד הודה בהודעות עם מאי פטאל ואמר שהוא נגרר להודעות ולא היה שום אירוע מיני", המשיך וינטר. "חג'בי הלך ואז נשארתי עם האלוף. שאלתי אתו מה עושים, יש פה בעיות גדולות, אירוע פיקודי קשה".

ולמרות זאת, גם במקרה הזה נטען כי וינטר לא דיווח על כך למצ"ח. "אני יודע שזה נחקר במצ"ח במקביל אליי", הבהיר וינטר. "מבחינתי ברגע שדיווחתי לאלוף הבנתי שזה חלק מגל שמועות ולא ייחסתי לזה חשיבות יותר כי היו הרבה שמועות לא מאומתות".

וינטר הדגיש בחקירה כי פעל ביושר ובהגינות. אתמול הוא נפרד מחטיבת גבעתי ואמר: "אינני יודע מה היה קשה יותר, הלחימה בעזה מול אויב מוגדר בו החוקים לפתיחה באש ברורים, או ההתמודדות החדשה הזו לאחר המלחמה. עולם שלא הכרנו בו השקר והאמת משמשים בערבוביה. עולם בו לא הבנו מי נגד מי ומי האויב. יש אויב - אבל ביחד האמנו שהטוב ינצח".

ייתכן שווינטר התכוון בדבריו למכלול הנסיבות שהביאו אותו גם לחדר החקירות. התיק נגד הקצין הבכיר נסגר זמן קצר אחרי שנפתח, אך בתיקו האישי נרשמה הערה פיקודית.