מי שעבר ליד מגדלי עזריאלי ביום חמישי האחרון ודאי הבחין בנוכחות חריגה של כוחות ביטחון. מדובר היה בתרגיל של יחידת הלוט"ר (היחידה ללוחמה בטרור) שדימה תרחיש של מחבל שהתבצר באחד המגדלים כשהוא מחזיק בבני ערובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעת לילה מאוחרת טיפסו אנשי היחידה אל גג המגדל העגול של מרכז עזריאלי. מדובר בקפיצה כמעט חופשית - הכל תלוי בחבל אחד, לא עבה במיוחד, אבל חזק מאוד. יד אחת של הלוחם מחזיקה אקדח, השנייה על מעצור הגלישה. "אתה רואה את כל גוש דן פרוש לנגד עיניך בצורה מדהימה", מתאר אחד הלוחמים. "אתה מנתק את הכל מסביב ושם פוקוס וך ורק על החלון ועל האקדח שלך".

בסלנג הפנימי הם נקראים "קופים" והיכולת שהם מתרגלים נועדה לשמור על היכולת להפתיע גם בגובה כזה, במגדלים שהם אחד הסמלים של תל אביב - ובדיוק בשל כך עלולים גם להוות מטרה לטרור.

הלוחמים עומדים על קורה ברוחב 10 ס"מ, מתחתם מרחק של 178 מטרים עד לקרקע. רגע לפני שהם עומדים לקפוץ, לא רק העניין הטכני והיכולת להפעיל את החבל ולגלוש בו עומדים לנגד עיניהם. יש כאן התמודדות אמיתית עם פחד.

אחרי חצות לוחמי היחידה ממשיכים לקפוץ. בלוט"ר מכשירים את היחידות המיוחדות של צה"ל ומפתחים יכולות מתקדמות של איסוף מודיעין, פריצה והפתעה. ביחידה קוראים לתרגיל הזה "טבילת גובה" - טבילה שכל לוחם חייב לעבור.