בתום מצוד של יותר מחודש, כוחות הביטחון עצרו הלילה (ראשון) את המחבל שדקר למוות את הרב איתמר בן גל סמוך לכניסה לאריאל. המחבל, עבדל חכים עאצי בן ה-19, הועבר ממקום מחבואו בשכם לחקירת שירות הביטחון הכללי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המעצר הלילה בוצע על ידי שב"כ, הימ"מ וצה"ל, והוא התאפשר הודות לתקופה ארוכה של מעצרי חשודים וחקירתם, כאלה שהיו מודעים למקום הימצאו וסייעו בתפישתו.

מרים בן גל, אלמנתו של איתמר ז"ל, אמרה בתגובה לתפיסתו כי היא "לא מרגישה כלום" משום שזה "לא יחזיר לי אותו הביתה ולא ימנע ממחבל אחר לקום ולרצוח שוב ולהרוס משפחה אחרת". לאורך הודעתה הביעה מרים את החשיבות של בנייה נוספת ביו"ש, וציינה כי לדעתה זו "התשובה לרצח".

מעצרו של עאצי (צילום: דובר צהל, חדשות)
מעצר המחבל, הבוקר | צילום: דובר צהל, חדשות

בהמשך הפצירה בראש הממשלה "להודיע הבוקר על אישור בניית 800 יחידות דיור בהר ברכה ובכך להפוך אותה לעיר. זו הנחמה שלנו ושל כל עם ישראל".

שר הביטחון אביגדור ליברמן בירך את פעילות כוחות הביטחון ואמר בעקבות מעצר המחבל כי "המעגל נסגר". ליברמן הוסיף כי "יידע כל מחבל רוצח שנשים עליו את היד ונבוא אתו חשבון".

מעצבר החשוד ברצח הר איתמר בן גל (צילום: דובר צהל)
צילום: דובר צהל

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, התייחס אף הוא למעצר המחבל, ובדבריו הצטרף לדבריה של אלמנתו של איתמר ז"ל באשר לבנייה נוספת בשטחים. "זו תהיה התשובה הציונית והנכונה לרצח הנפשע שגזל מארבעה ילדים את אביהם. האמירה של משפחת בן גל היא ערכית, מוסרית ונכונה מאין כמוה".

עאדל עאסי הוא ערבי ישראלי (19), תושב תל אביב לשעבר. מחקירת הפיגוע עוד בטרם נתפס עלה כי הוא נהג לחלק את זמנו בין ביתו בישראל ובין ביתו בשטחי הרשות הפלסטינית. בנוסף הוא היה מוכר לשירותי הרווחה בישראל, ואף התגורר בעבר ב"בית השאנטי", אך עזב את המקום לאחר שאסרו עליו להגיע לשטחי הגדה.

בן גל ז"ל, תושב ההתנחלות הר ברכה, פונה במצב אנוש תוך פעולות החייאה ומותו נקבע לאחר זמן קצר לאחר שנדקר בפיגוע. מהחקירה עלה כי המחבל שהיה חמוש בשני סכינים התנפל עליו בשעה שעמד בכיכר אריאל לכיוון תפוח, פצע אותו ואז פתח בריצה.

זירת הפיגוע סמוך לאריאל, לפני חודש וחצי (צילום: באדיבות המשפחה, הלל מאיר/TPS)
זירת הפיגוע סמוך לאריאל, לפני חודש וחצי | צילום: באדיבות המשפחה, הלל מאיר/TPS

לפי עדי ראייה, בן גל צעק "פיגוע, דקרו אותי" ונפל. עדי הראייה סיפרו כי המחבל הפתיע את הישראלי מאחור והצליח לדקור אותו מספר פעמים בחזה. לאחר מכן התמוטט הפצוע על המדרכה והמחבל נמלט.