אילוסטרציה
רשת ריגול נחשפה | צילום: 123 REF, חדשות

תשתית טרור שפעלה מטעם המודיעין האירני בשטחי יהודה ושומרון נחשפה וסוכלה בידי שב"כ בסיוע צה"ל - כך הותר הבוקר (רביעי) לפרסום. התשתית האירנית בישראל גויסה ומומנה על ידי פעיל במודיעין האירני המתגורר בדרום אפריקה. לפי כתב האישום החמור, הפעיל המרכזי בתשתית הוא מחמד מחארמה, תושב חברון בן 29 וסטודנט להנדסת מחשבים, שהיה אמון על הנחת תשתית מבצעית לצורך פעילות אירנית בשטח ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מחארמה גויס לפעילות על ידי קרוב משפחתו, שאף הוא מתגורר בדרום אמריקה. במסגרת החקירה התברר בשירות הביטחון כי המודיעין האירני השתמש בדרום אפריקה "כזירה משמעותית לטובת איתור, גיוס והפעלה של סוכנים מול ישראל ואיו"ש".  עוד התברר בחקירה, כי במסגרת פועלו לטובת המודיעין האירני, מחמד מחארמה השקיע מאמצים בגיוס פעילים משטחי יהודה, שומרון וגם בתוך ישראל, למען משימות ריגול וטרור עבור אירן.

הנאשם, מחמד מחארמה
הנאשם, מחמד מחארמה | צילום: תקשורת שב"כ

בין היתר הוטל על מחארמה במסגרת המאבק בישראל שורת משימות בהן גיוס מחבל מתאבד ובהמשך גם גיוס חולייה לטובת פיגועי ירי, גיוס אזרח ערבי ישראלי אשר יוכל לצלם בתוך שטח ישראל. כמו כן מחראמה הונחה לפתוח חנות מחשבים בחברון - שעל פי החשד קיימת אפשרות שהמטרה של אירן הייתה להקים בסיס איסוף מודיעין באותה גזרה, העברת כרטיסי סים וכסף ישראלים לאירן, ככל הנראה לשם פעילות מבצעית של אירן בשטח ישראל.

הבכיר במודיעין האירני
הבכיר במודיעין האירני | צילום: תקשורת שב"כ

"הסכימו לפעול כחוליית טרור בהכוונת טהרן"

בהמשך למשימות גייס מחמד מחארמה שני פעילים מחברון לטובת הקמת חוליית טרור. מחקירת השניים בשב"כ עלה כי הם הסכימו יחד עם מחארמה לפעול כחוליית טרור תחת הכוונה של טהרן ועל כך קיבל 8000 דולרים מאירן. עוד עלה כי מחארמה התבקש לגייס תושבים ישראליים, לרבות עיתונאים, וזאת במטרה לנצל את נגישותם של האחרונים למקומות שונים בישראל - בדגש על מקומות רשמיים.

בימים האחרונים הוגש לבית המשפט הצבאי ביהודה כתב אישום כנגד מחמד מחראמה המייחס לו עבירות של מגע עם ארגון עוין מחוץ לאיזור, קבלת כספי אויב וניסיון לחברות בהתאחדות בלתי מותרת.  כן הוגש כתב אישום כנגד נור מחראמה המייחס לו עבירה של קשירת קשר לחברות בהתאחדות בלתי מותרת וכנגד דיאא סראחנה המייחס לו עבירה של ניסיון לחברות בהתאחדות בלתי מותרת.

כוחות צה
תשתית טרור אירנית מתוך חברון | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל

"הפעילות שנחשפה ממחישה את המעורבות האיראנית בהנעת טרור נגד ישראל וכן חושפת את הזרועות הנשלחות על ידי אירן למדינות שונות בעולם, לצורך קידום פעילות עוינת כנגד ישראל", נמסר מהשב"כ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על סיכול תשתית הטרור האירנית ואמר: "זו לא פעם ראשונה, הם מנסים בדרכים שונות לפגוע במדינת ישראל ואני שמח ששב"כ וזרועות הביטחון מצליחים לסכל אותם. אירן פועלת באופן חבלני וטרוריסטי נגד מדינת ישראל לא רק על ידי סיוע לארגוני טרור אלא גם בניסיון לעודד מעשי טרור בשטח ישראל".