הפלת מטוס ה-F-16 בצפון (צילום: רויטרס)
אתר התרסקות הסופה (ארכיון) | צילום: רויטרס

טייס מטוס ה"סופה" שהופל בסוף השבוע שעבר בשמי צפון הארץ ונפצע באורח קשה, שוחרר היום (ראשון) מבית החולים רמב"ם בו היה מאושפז מאז התקרית. עם שחרורו מהאשפוז, פגש הטייס את החיילת שנכנסה מוקדם יותר השבוע לג'נין יחד עם חייל נוסף ונפצעה כשהמון ניסה לבצע בהם לינץ'.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בחיל האוויר מציינים היום את שיחרורו של הטייס, שמטוסו הופל במהלך תקיפת חיל האוויר את קרון השליטה האירני בצפון סוריה, ממנו נשלח כלי הטיס הבלתי מאויש שחדר לישראל. הנווט שהיה במטוס גם כן שוחרר לפני כשבוע וחזר כבר היום לטייסת בחיל האוויר בה שירת לקראת חזרתו לכשירות ולטיסה מבצעית בימים הקרובים.

בשבוע שעבר שלח שר הבינוי וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, יואב גלנט, איום לאירן ואמר כי בפעם הבאה שישראל תידרש לתקוף בסוריה היא "תסיר את הכפפות" ותתקוף בעוצמה רבה יותר. באירוע שישי-תרבות ביקנעם ציין השר כי ישראל לא תאפשר לאירן להתבסס במזרח התיכון, והיא תפרק את הציר אירן-סוריה-חיזבאללה.

"בפעם האחרונה היינו זהירים, בפעם הבאה נוריד את הכפפות", אמר גלנט. "זה אומר שמי שרוצה לשאול את עצמו מה העוצמה הצבאית של ישראל יכול לקבל התרשמות מהעניין הזה. אני חושב שגם הסורים מבינים שלא כדאי להם".

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס בשבוע שעבר לתקרית בגבול הצפון שהידרדרה ל"יום קרב" מול כוחות הצבא הסורי בסוף השבוע האחרון "זה לא הזמן לדבר, אלא לעשות. איננו מציבים שום מגבלות", מסר במהלך סיור בקריית שמונה. שר הביטחון הגדיר את חדירת המל"ט האירני לשטח ישראל כ"פרובוקציה" והצהיר: "זה לא הזמן לנבוח - זה הזמן לנשוך. אנחנו ננשוך חזק, מקווה שלא נצטרך לעשות את זה".

במהלך סיור בקרית שמונה, ענה ליברמן לשאלות העיתונאים והבהיר את מדיניות ישראל: "נגיב על כל פרובוקציה ונגן על האינטרסים הביטחוניים החיוניים של ישראל. פעלנו בצורה נחושה וצריך להבין שכל צעד שנעשה בעניין - קודמת לכך עבודה רבה". ליברמן הוסיף: "אנו מנהלים את העניינים בנחישות וגם באחריות".